DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

 

 

Dwa bratanki, czyli dyskusja o nowej literaturze węgierskiej 
02.08.2017 r.  


Nie ma sezonu ogórkowego w Dyskusyjnym Klubie Książki przy świebodzickiej Bibliotece, gdzie ostatnio odbyła się dyskusja na temat literatury węgierskiej. Związki między Polską a Węgrami są długie, a szczególną relację łączącą oba kraje najlepiej charakteryzuje powiedzenie „Polak – Węgier – dwa bratanki i do szabli, i do szklanki”.

Rok 2016–2017 ogłoszony został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rokiem Kultury Węgierskiej, z okazji przypadającej 60. Rocznicy Rewolucji Węgierskiej 1956 roku, jak również Poznańskiego Czerwca, a obchody tego roku stanowią podkreślenie solidarności obu narodów w niesieniu pomocy w trudnych i dramatycznych chwilach.

Oba historyczne wydarzenia zostały przywołane podczas dyskusji literackiej, w odniesieniu do książki György’ego Spiró Salon wiosenny, opowiadającej o wydarzeniach 1956 roku i ich wpływie na mieszkańców Węgier, w szczególności Budapesztu.

Historię Polski i Węgier łączy wiele podobieństw. To historia wielowiekowych zaborów, okupacji hitlerowskiej i terroru komunistycznego po II wojnie światowej. Finezyjnie wplecione wątki historyczne w książce Stephana Vizinczeya W hołdzie dojrzałym kobietom przeplatają się z doświadczeniami dorastającego młodzieńca, czynnego zresztą uczestnika dwudziestowiecznych wydarzeń na Węgrzech, a następnie wieloletniej emigracji. To inteligentna powieść o męskim dojrzewaniu, niepozbawiona wątków biograficznych i historycznych.

Zainteresowaniem klubowiczów cieszyła się również książka noblisty Imre Kertésza Ostatnia gospoda – zapiski z lat 2001–2009, będące – oprócz wielu refleksji, opisów podróży i spotkań – dziennikiem przemijania i starości. Imre Kertész jest mistrzem „złotych myśli” , często zabarwionych gorzką ironią i samoironią: Człowiek mający zmysł dobrego smaku w moim wieku już nie żyje (urodzony w 1929 roku pisarz zmarł w marcu 2016 roku).

Jedyną kobietą reprezentującą literaturę węgierską była Johanna Bodor i jej książka Nie szkodzi, kiedyś zrozumiem. Węgierka mieszkająca w Bukareszcie lub Rumunka o węgierskich korzeniach i historia jej rodziny na tle rumuńskiego reżimu, w którym żyło się znacznie gorzej niż w PRL-u. Prowokująca wiele pytań książka, w tym to najważniejsze: Jaką cenę ma wolność i czy można dla niej poświęcić własne dziecko ?

Najwięcej emocji wywołała książka Sandora Marai’ego Żar przypominająca egzystencjalne powieści Camusa lub Saint Exupery’ego, zawierająca mnóstwo literackiego materiału do refleksji o miłości, przyjaźni, nienawiści i o tym, co sam człowiek może zrobić ze swoim życiem.

Małgorzata Grudzińska

 

   

   

   

     

   


 

 

Dwa Bratanki
czyli nowa literatura węgierska w DKK w Świebodzicach 
12.05.2017 r.  


Od maja 2016 r. do końca 2017 r w Polsce obchodzony jest Rok Kultury Węgierskiej. W związku z tym zaplanowano cykl wydarzeń służący propagowaniu kultury węgierskiej i umacnianiu oraz zaakcentowaniu związków politycznych, gospodarczych, turystycznych. Jednym z atrybutów tego przedsięwzięcia stała się Książka, a konkretnie nowa literatura węgierska, czyli ci autorzy, których twórczość powstała lub została odkryta na nowo po 1989 roku. Przyznać trzeba, że nie cieszy się ona taką popularnością jak beletrystyka amerykańska czy angielska, tym bardziej warto było ją przybliżyć.

Spotkanie w DKK zainaugurowało Tydzień Bibliotek 2017 (08.05-15.05) pod hasłem: "BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!". Oczywistym stało się, że Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach rozpoczynające święto bibliotekarzy i bibliotek w dniu 08.05.17 jedno z zaplanowanych wydarzeń poświęci naszym węgierskim przyjaciołom, a ściślej literaturze jaka powstała tam w latach 1989-2017.

To był bardzo inspirujący wieczór w DKK. Przy potrawach charakterystycznych dla kuchni Madziarów (salami, papryka, ser, ogórki konserwowe i pasta paprykowa) Klubowicze zostali zapoznani w przygotowanej prezentacji z literaturą i nazwiskami tych autorów, którzy cieszą się dużą sławą i popularnością nie tylko w swoim kraju, ale także poza granicami. Mowa była o Imre Kerteszu, zdobywcy Literackiej Nagrody Nobla za "Los utracony", a także m.in.: Sandorze Marai, Gyorgym Spiro, Johannie Bodor, Magdzie Szabo czy Krisztinie Toth.

Atrakcją naszego spotkania był nie tylko stworzony węgierski klimat (poczęstunek czy piosenki o przyjaźni polsko-węgierskiej), ale wyeksponowanie półki książek z nową literaturą węgierską, po to, by na planowanym lipcowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki podzielić się wrażeniami z przeczytanych lektur.

tekst moderator DKK
w MBP w Świebodzicach
Beata Wiciak.
fot. Janina Dubrownik

 

   

   

   

   

   

   
 

 

POROZMAWIAJMY O KSIĄŻKACH CZYLI
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI 
31.03.2017 r.  Dyskusyjny Klub Książki działający przy naszej Bibliotece liczy już niemal 10 lat. To miejsce dla osób lubiących czytać, ale i dzielić się wrażeniami, jakie przeżywają w czasie obcowania z książką, a także dla tych, którzy po prostu potrzebują rozmowy, kiedy ujrzą ostatnie słowa powieści z napisem <<koniec>>.

Przez cały okres działalności gościliśmy w ramach spotkań w DKK pisarzy wielkiego formatu: m. in.: Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Mariusza Czubaja, Stanisława Srokowskiego, a także autorów bardzo popularnych i lubianych przez czytelników Biblioteki: Małgorzatę Kalicińską, Agatę Bizuk, Agnieszkę Lingas-Łoniewską czy Krystynę Śmigielską. To w DKK dyskutowaliśmy nad losami Papuszy czy Narzeczonej Schulza, czyli Józefiny Szelińskiej, a także uczestniczyliśmy w Ogólnopolskich Dyskusjach Literackich rozprawiając m. in. nad książką "Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa" Harukiego Murakamiego.

Pierwsze spotkanie stacjonarne w DKK miało odsłonę 30 marca 2017 r.

Tym razem głos oddaliśmy naszym Klubowiczom, którzy przygotowali tytuły książek, które warto przeczytać. Większość z nich znajduje się w zbiorach Biblioteki, dlatego zamieszczona poniżej lista stanowi cenne źródło informacji, czego poszukiwać w świebodzickiej książnicy. Klubowicze z wielkim zaangażowaniem i emocjami opowiadali o wybranych książkach, a różnorodność polecanych tytułów sprawiła, że co raz przenosiliśmy się w inne klimaty: historyczne, romansów, obyczajowe, ale nie zabrakło też wydawnictw popularnonaukowych.
(Marco Polo: "Opisanie świata", czy "Ojca Grande porady na zdrowe życie"). Klubowicze rekomendujący książki, to wytrawni, długoletni czytelnicy biblioteki i znawcy literatury, można więc z całą stanowczością polegać na ich zdaniu.

WARTO PRZECZYTAĆ: KLUBOWICZE DKK POLECAJĄ:

 1. Cherezińska Elżbieta: (poleca Barbara Sztern)
  · Gra kości
  · Harda
  · Korona śniegu i krwi
  · Królowa
  · Turniej cieni

 2. Gargaś Gabriela: (poleca Wieslawa Kańska)
  · A między nami wspomnienia

 3. Herman Leszek (poleca Róża Stolarczyk)
  · Latarnia umarłych
  · Sedinum. Wiadomości z podziemi.

 4. Jagielski Wojciech: (poleca Janina Dubrownik)
  · Wszystkie wojny Lary

 5. Munzer Hanni (poleca Krystyna Dziurzyńska)
  · Miłość w czasach zagłady

 6. Marco Polo (poleca Bronislawa Bednarek)
  · Opisanie świata

 7. Niedźwiecki Ravicz Zbigniew (poleca Beata Wiciak)
  · Błękitna tożsamość

 8. Ojca Grande przepisy na zdrowe życie (poleca Bronisława Bednarek)

 9. Oz Amos (poleca Halina Koncewicz)
  · Opowieść o miłości i mroku

 10. Vulliammy Ed (poleca Róża Stolarczyk)
  · Wojna umarła, niech żyje wojna

 11. Yanaihava Hanya (poleca Janina Dubrownik)
  · Małe życie

Beata Wiciak
moderator DKK przy MBP w Świebodzicach.
fot. Janina Dubrownik i Beata Wiciak.

 

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 

 

 

Kolekcjonerka słów 
20.03.2017 r.  


Był czas, kiedy kolekcjonowałam rzeczy materialne. Od kiedy piszę, kolekcjonuję słowa, na przykład nagłówki z tabloidów. Ostatnio moim hobby stały się memy – obrazkowe formy komentujące rzeczywistość mówiła na spotkaniu autorskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy Joanna Bator. Na to spotkanie wybrała się duża grupa czytelników biblioteki świebodzickiej, którym zarówno twórczość, jak i osoba pisarki nie są obce. Biblioteka posiada wszystkie książki z dorobku pisarskiego Joanny Bator, a pisarka odwiedziła bibliotekę w Świebodzicach w listopadzie 2012 roku, kiedy promowała książkę Ciemno prawie noc, za którą w następnym roku otrzymała literacką Nagrodę Nike.

Od tamtego czasu powstały takie książki jak Wyspa łza i ostatnia Rok królika, która – jak obiecywała pisarka zakończy „czarną trylogię”, do której zaliczyła te trzy tytuły. Dwie powieści Piaskowa Góra i Chmurdalia utrzymane są w klimacie niebieskim, a następna – najnowsza – będzie złota, jak obiecuje autorka. Powstała w Brazylii, gdzie Joanna Bator spędziła zimę, pisząc najnowszą powieść, której akcja dzieje się w Tokio. Ta książka jest prezentem dla mnie samej, ma formę krótszą niż dotychczasowe powieści, ponieważ jej narracja wpisuje się w język haiku (haiku – japońska mała forma poetycka, opisująca świat lub jakąś jego cząstkę w sposób najkrótszy i najbardziej wyczerpujący).

Swój dwunastoletni pobyt w Japonii Joanna Bator zaliczyła do jednego z darów, jaki otrzymała od losu. Pojechała tam jako naukowiec, wróciła jako pisarka. To w Tokio przyszły mi do głowy słowa Piaskowa Góra i tak zamiast habilitacji wyszła powieść mówiła wspominając początki pracy pisarskiej. Literacką fikcję tworzy z autentycznych szczegółów, zasłyszanych i zaobserwowanych, również szczegółów cielesnych np. ucha swojego dziadka, czy łydki pewnej kobiety z pociągu, które inspirują ją do budowania postaci swoich bohaterów.

Joanna Bator mówiła również o swoich literackich fascynacjach, które bywały różne w różnych okresach jej życia. Wśród pisarzy których wymieniła znaleźli się Gabriel Garcia Marquez, Witold Gombrowicz, Witkacy, a także współcześni mistrzowie polskiego reportażu – Wojciech Jagielski i Lidia Ostałowska. No i oczywiście Haruki Murakami. Stylizację „na Murakamiego” odnalazła w powieści Ciemno prawie noc jedna z czytelniczek, czym sprawiła pisarce wielką przyjemność.

tekst: Małgorzata Grudzińska
zdjęcia: Beata Wiciak

 

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 

 

„CZAS NA TEATR/ TEATR NA CZASIE”
czyli DKK ze Świebodzic gościnnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy 
27.09.2016 r.  


To było pyszne popołudnie! Salon poezji w Świdnicy - dziś - w ramach projektu "Czas na teatr, teatr na czasie". Gośćmi tego wydarzenia byli m. in. aktorzy Teatru Starego z Krakowa. W niedzielę 25.09.2016 r. recytowali "Ballady morderców" - nie te najbardziej krwawe, ale te najbardziej poruszające w interpretacji \ od lewej\ Zbigniewa Kosowskiego, Małgorzaty Zawadzkiej i Bogdana Brzyskiego. Podkład muzyczny stworzył Piotr Krakowski, świdniczanin. Uczta dla uszu i duszy!


DKK w Świebodzicach
Róża Stolarczyk

 

   

   

   

 

 

Spotkanie Autorskie w MBP w Świebodzicach z Agnieszką Lingas-Łoniewską 
22.09.2016 r.  


Interesują mnie bohaterowie niejednoznaczni, skłóceni z życiem i rzeczywistością mówiła na spotkaniu autorskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach Agnieszka Lingas - Łoniewska, w dniu 15 września 2016 roku.

Wśród licznie przybyłych gości byli m in uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach z polonistką Ireną Horbaczewską, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jan Klepiec, mieszkańcy naszego miasta oraz wielbiciele pisarki, w tym fanklubowicze z pobliskich miejscowości. Rozmowę z pisarką prowadziła Dyrektor Biblioteki Małgorzata Grudzińska. Autorka w swoim dorobku ma wiele książek sensacyjno- kryminalnych oraz" new adult". Warto wspomnieć w szczególności o tych, które na pewno pozostawią ślad w pamięci każdego czytelnika. Umieścić w nich można z pewnością: Zakręty Losu", "Piętno Midasa", " "Szósty", "Zakład o Miłość" "Jesteś Moja Dzikusko", " Szukaj Mnie Wśród Lawendy" czy "Łatwopalni". To książki, których czytelniczkami są zazwyczaj kobiety w różnym wieku, pragnące poznać tajemnicze historie występujących w nich bohaterów i fatum kierujące ludzkim losem.

W trakcie rozmowy Agnieszka Lingas -Łoniewska opowiedziała o początkach swojej drogi pisarskiej. Jak sama twierdzi, jako dziecko posiadała bujną wyobraźnię i niezwykłe zdolności do konfabulacji, które bardzo często spotykały się ze zdziwieniem i dezaprobatą ze strony nauczycieli i najbliższych. W końcu za namową mamy zaczęła zapisywać swoje opowieści do zeszytu, stając tym samym u progu zawodowej kariery. Oficjalną przygodę ze słowem pisanym powieściopisarka rozpoczęła w 2009 roku podpisaniem pierwszej umowy wydawniczej na książkę" Bez przebaczenia". Mówiąc o warsztacie pisarskim Autorka zdradziła, że do każdej historii przygotowuje się inaczej, receptą na powstanie ciekawej, wciągającej powieści jest przede wszystkim pomysł na stworzenie intrygującego bohatera oraz zebranie potrzebnych materiałów dzięki, którym można stworzyć fabułę i problematykę inspirującej opowieści. Pisarka nawiązała również do swojej opowieści " Piętno Midasa", która powstawała najdłużej, ponieważ wymagała gruntownych przygotowań i konsultacji z prawnikami i psychologami policyjnymi. Chcąc uwiarygodnić historię opisaną we wspomnianej książce, udawała się na strzelnicę, gdzie godzinami ćwiczyła obsługę broni. Piętno Midasa to historia chłopca, który urodził się w niewłaściwej rodzinie, we wrocławskiej dzielnicy Trójkąta Bermudzkiego, co odcisnęło tragiczne piętno na jego dalszym życiu i wyborze drogi życiowej. Przez moment na sali zapanowała groza, kiedy - niczym zły duch - pojawił się tytułowy bohater powieści "Piętno Midasa", jakby żywcem wyjęty z książki o płatnym zabójcy. W jego rolę wcielił się zaprzyjaźniony czytelnik biblioteki Dariusz Kubiszewski, któremu nieobce są - z racji zawodu - historie opowiadane w książkach przez Agnieszkę Lingas - Łoniewską. Po spotkaniu uczestnicy wydarzenia mieli okazję wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie i zakupić wybraną publikację z autografem pisarki. Warto wspomnieć, że również wszystkie książki Agnieszki Lingas - Łoniewskiej, zakupione przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świebodzicach otrzymały dedykację autorki.

Tekst Ewa Kowalik, stażystka

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
  

 

CZYTAJ I DYSKUTUJ
CZYLI LETNIE SPOTKANIE W DKK 
02.08.2016 r.  


Już po raz kolejny 28 lipca 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach odbyła się kolejna edycja Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym brali udział stali klubowicze. Spotkanie odbyło się w kameralnym gronie, które poprowadziła Beata Wiciak, moderatorka DKK przy współudziale stażystki Ewy Kowalik. Przybyli goście rozmawiali o książce zaproponowanej na poprzednim DKK. Była to króciutka powieść pt. „Joseph” autorstwa Marie- Helene Lafon, wzbudzając interesującą dyskusję o zawartym w niej przesłaniu. 

Ten niezwykle cieniutki tomik zaliczający się do Arcydzieł Literatury Światowej wzbudził wiele ciekawych refleksji pasjonatów słowa pisanego. Do najbardziej zaangażowanych uczestniczek należały: Róża Stolarczyk oraz Barbara Bednarek. Obie panie miały bardzo ciekawe przemyślenia na temat życia czołowej postaci –Josepa. Zauważono, że ta historia mogłaby się przydarzyć każdemu z nas. Stwierdzono, że główny bohater to człowiek, który z własnego wyboru nie potrafił wieść szczęśliwego życia, bowiem trudna sytuacja egzystencjalna i problemy z przeszłości ciągnące się za nim jak cień sprawiły, że nie mógł ich pozostawić daleko za sobą. W czasie trwania spotkania czytelnicy również polecali książki, które zostawiły ślad w ich w pamięci, do których warto sięgnąć: Suzanny Eibuszy: „Pamięć jest naszym domem”, Artura Allena: „Laboratorium Doktora Weigla” oraz Paula Hawkinsa: „Dziewczynę z pociągu”.

Po raz kolejny klubowicze podzielili się refleksjami na temat spotkań w DKK, o tym, że tego typu spotkani są potrzebne, zwłaszcza w erze wirtualnej rzeczywistości, która pochłania współczesnego człowieka. Stajemy się coraz bardziej od niej zależni i w niej uwięzieni, a czasem nawet przykuci do domowego fotela. Coraz rzadziej odczuwamy potrzebę spotkania i rozmowy z drugim człowiekiem. Często zakładamy, że Internet i zamieszczone w elektronicznych bibliotekach e-buki zastąpią nam wiedzę, którą możemy podzielić się z innymi. Jednak nic nie zastąpi przytulnych spotkań miłośników literatury przy filiżance herbaty, szeleszczących kartek papieru i zapachu druku, który pozwala poczuć atmosferę twórczych myśli i opinii.

Więcej o książce http://www.biblioteka.swiebodzice.pl/strony/recenzje_czytelnikow.htm 

Stażystka
Ewa Kowalik.
Moderator DKK
w Świebodzicach
Beata Wiciak.

 

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 

 

GORZKA MIŁOŚĆ CZYLI "NARZECZONA SCHULZA" AGATY TUSZYŃSKIEJ W DKK W ŚWIEBODICACH. 
28.04.2016 r.  


Józefina Szelińska urodziła się 06 stycznia 1905 r. w Brzeżanach w rodzinie żydowskiej. Ojciec Zygmunt był adwokatem, a matka Helena zajmowała się domem. W dorosłym życiu Józefina stała się nauczycielką języka polskiego, uczyła m.in. w Polskim Seminarium Żeńskim w Drohobyczu, gdzie jej losy splotły się z pisarzem XX-lecia międzywojennego Brunonem Schulzem. Uznana za jedyną oficjalną narzeczoną autora "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium Pod Klepsydrą" stała się głównym przedmiotem zainteresowania w Dyskusyjnym Klubie Książki w naszej bibliotece 21.04.2016 r. Tego dnia rozmawialiśmy o powieści biograficznej Agaty Tuszyńskiej "Narzeczona Schulza", która wywołała wiele emocji wśród klubowiczów. Książka to znakomicie napisana historia kobiety zatraconej w niespełnionej miłości do pisarza, kładącej się cieniem na jej losach i determinująca całe późniejsze życie.

Uczestnicy bardzo żywo dyskutowali o Junie (tak miał nazywać ją Schulz) i jej życiu. Dodatkową atrakcją stała się prezentacja multimedialna o Brunonie, która wzbogaciła to spotkanie. Jak się okazało, nie sposób było opowiadać o kobiecie pogrążonej w schizofrenicznym zatopieniu, pielęgnującej każde słowo, wspomnienie i rzecz po drohobyckim artyście, jednocześnie nie zapoznając się z faktami z jego życia.
Wielka miłość widziana oczyma nauczycielki znalazła swój kres na początku 1937 r. i pomimo, że każde podążyło własną drogą Józefina Szelińska nigdy już nie uległa takiej namiętności, a wraz z odejściem Schulza straciła zdolność pokochania kogokolwiek.

Bruno Schulz pozostał w Drohobyczu, a jego dawna Muza nigdy już nie powróciła do małego prowincjonalnego miasteczka. 19 listopada 1942 r. artysta zginął tragicznie w czasie "czarnego czwartku" w gettcie, natomiast Józefina, pomimo, że przeżyła wojnę w Laskach, a następnie los pchnął ją do Gdańska, gdzie objęła stanowisko dyrektora biblioteki w gdańskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej, nigdy nie zaznała uczucia szczęścia. Prowadziła podwójne życie. W pracy ceniona i sumienna osiągnęła tytuł naukowy zastępcy profesora, świadomie i konsekwentnie izolowała się od ludzi. Unikała znajomych, nie miała przyjaciół. Jedynym jej pragnieniem była idea ocalenia od zapomnienia dorobku po Brunonie. W tym celu skontaktowała się z Jerzym Ficowskim, pisarzem i poetą, a przede wszystkim znawcą folkloru żydowskiego i cygańskiego. W listach i w czasie spotkań opowiedziała mu nie tylko o działalności twórczej Schulza, ale także o bliskich relacjach pomiędzy nią, a artystą. Z tych opowieści wynikało, że Brunon napisał kilkaset listów do ukochanej Juny, listów, których jednak nikt nie widział i nie czytał poza nią samą. Korespondencja została rzekomo w drohobyckim domu, który został zburzony. Kiedy Ficowski zmierzał do ukończenia pracy nad książką, Szelińska wycofała się ze swoich wyznań, zakazując publikacji prywatnych wątków, co mogłoby oznaczać, że zarówno listy, jak i gorąca miłość ze strony pisarza była tylko urojeniem nieszczęśliwej kobiety. O takim prawdopodobieństwie tej historii świadczyć może również fakt, że nie pozostały żadne wspólne fotografie i zakochanej pary, a przecież podczas biesiad u Stanisława Witkiewicza, który był zagorzałym fotografem jakaś pamiątka w postaci wspólnego zdjęcia powinna była pozostać. Nikt nie pamięta też Brunona Schulza i Józefiny Szelińskiej w rodzinnym mieście obojga, a przecież ludzie pamiętają wielkie miłości i przekazują sobie takie historie z pokolenia na pokolenie, tworząc legendy.

Do takich wniosków doszli nasi klubowicze rozprawiając nad książką "Narzeczona Schulza". Jerzy Ficowski pomimo zakazu Józefiny nie wycofał się z zamiaru napisania książki o Schulzu i dzięki temu powstały "Regiony wielkiej herezji" oraz "Okolice sklepów cynamonowych" w dużej mierze oparte o opowieści Józefiny. Juna nigdy nie otrząsnęła się ze znajomości z Brunonem i wieku 86 lat targnęła się na swoje życie. Była to jej druga próba samobójcza, tym razem udana. Zmarła 11 lipca 1991 r.

Ponieważ spotkanie w DKK w Świebodzicach zaplanowano z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich. który przypada na 23 kwietnia, miłym akcentem były dyplomy dla uczestników spotkania oraz podarunek w postaci książki Brunona Schulza "Sklepy cynamonowe. Sanatorium Pod Klepsydrą". Historia o Józefinie Szelińskiej opowiedziana na kartach biograficznej powieści Agaty Tuszyńskiej "Narzeczona Schulza" stała się bowiem inspiracją do sięgnięcia po trudną, aczkolwiek wartościową twórczość Brunona Schulza.

Beata Wiciak
DKK w Świebodzicach

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   

 

UROCZYSTA INAUGURACJA W DKK W MBP W ŚWIEBODZICACH ORAZ SPOTKANIE Z BOGUSŁAWEM ROMASZEWSKIM W POLSKIEJ AKADEMII ZDROWIA. 
19.01.2016 r.  


14.01.2016 r. to data pierwszego spotkania w MBP w Świebodzicach, które zgromadziło dużą rzeszę wiernych czytelników i użytkowników naszej placówki. Po uroczystym przywitaniu i złożeniu życzeń noworocznych przez panią dyrektor instytucji Małgorzatę Grudzińską przeszliśmy do meritum. Nie było to jednak typowe spotkanie, gdzie rozmawiamy i dyskutujemy o książkach. Moderatorka grupy Beata Wiciak zarekomendowała pozycje przeznaczone w pierwszym półroczu 2016 r. do przeczytania, i które będą przedmiotem dyskusji na poszczególnych spotkaniach.

DKK w Świebodzicach swoje odsłony będzie miał kolejno:

 • 21.04.2016 r. z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (Agata Tuszyńska: „Narzeczona Schulza” ),

 • 04.06.2016 r. z okazji Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek (Jan Nowicki- „Białe walce” ),

 • 16.06. 2016 r. z okazji Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek (o książkach II obiegu).

W czwartkowe popołudnie klubowiczom do przeczytania polecono:

 1. „Narzeczoną Schulza”- Agaty Tuszyńskiej,

 2. „Białe walce”- Jana Nowickiego,

 3. „Chłopaki nie płaczą”- Olafa Lubaszenki,

 4. „Joseph”- Marie-Heleny Lafon,

 5. „Cienie Barcelony”- Mare Pastor,

 6. „Cudowny lek”- Thomasa Goetze.

Nie był to koniec atrakcji tego dnia w bibliotece, ponieważ po części informacyjnej przyszedł czas na spotkanie z panem Bogusławem Romaszewskim: trenerem, coachem i hipnotyzerem, a według jego opinii- uzdrowicielem. Tak nazwał siebie, gdyż pierwszą osobą, której pomógł wyjść z ciężkiej, nieuleczalnej według lekarzy choroby, było on sam.
„Potęga podświadomości” Josepha Murphy'ego to podręcznik, z którego nasz gość czerpał wiedzę oraz przekonanie, że pozytywne myślenie jest pierwszym krokiem do samowyleczenia. Prelekcja wzbudziła duże zainteresowanie wśród zebranych. Bogusław Romaszewski nie odrzucał medycyny konwencjonalnej, ale podkreślał, że w umyśle ludzkim tkwią niezbadane obszary zdolne do pozytywnej stymulacji w walce z ciężkimi chorobami.

Ponieważ spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki okazało się, że nasza placówka posiada w swych zbiorach sporo wydawnictw na w/w temat. Zaprezentowane i polecone stały się znakomitym uzupełnieniem do wykładu. Nasi czytelnicy zachęceni przez bibliotekarki wypożyczyli następujące książki:

 • „Potęga podświadomości” – Joseph Murphy,

 • „Potęga podświadomości”- Maria Szulc,

 • „Spotkanie z podświadomością”- Maria Szulc,

 • „Uleczyć traumę”- Peter A Levine,

 • „Leczenie umysłu”- Scott K. Vaggeberg,

 • „Autopsychoterapia” -Stanisław Siek,

 • „Psychika i ciało” - Linda Wasmer Smith.

Spotkanie ukazało, że tematyka cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Pan Bogusław Romaszewski zadeklarował, że jeśli będzie zapotrzebowanie zgłoszone przez użytkowników biblioteki będą mogły one mieć swoją kontynuację, albowiem, to o czym mówiliśmy w czasie 1,5 godziny było zaledwie niewielką częścią poruszanych zagadnień o wykorzystaniu możliwości mózgu i autohipnozy.

Janina Dubrownik,
moderator DKK Beata Wiciak
MBP Świebodzice.

 

 

   

   

   

   

   
  
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 
   
 
   
 
  
   
 
   
 
   

   
 
   

 

 

PAPUSZA,- „POETKA PRZEKLĘTA” W DKK W MBP W ŚWIEBODZICACH 
07.12.2015 r.  


„Papusza” Angeliki Kuźniak była tematem spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach miało swoją odsłonę 26.11.2015 r. Pomimo tego, że dość długo czekała na swój dzień w naszym klubie, to okazała się „wisienką na torcie” wszystkich tegorocznych posiedzeń.

Losy Cyganki- Bronisławy Wajs, (bo tak prosiła sama zainteresowana, by ją nazywać) złożyły się na reportaż biograficzny, niezwykle poruszający i ciekawy. „Papusza” czyli lalka, tak o niej mówiono, a swój przydomek zyskała dzięki niezwykłej urodzie i podobieństwu do dziewczęcej zabawki. Z książki Angeliki Kuźniak dowiedzieliśmy się, że samorodny talent odkrył Jerzy Ficowski, który ukrywając się w lesie, trafił do taboru cygańskiego, co w latach późniejszych zaowocowało publikacją „Cyganie na polskich drogach”. Niestety „wyrzuciła” ona Papuszę poza nawias cygańskiej społeczności, która oskarżyła ją o zdradę, gdyż udostępniła „braciszkowi” nie tylko słownik cygańsko- polski, ale odkryła arkana zwyczajów i obyczajów tej narodowości. Bronisław Wajs nazwana została „poetką przeklętą”. Poczucie krzywdy i nadwrażliwość sprowadziła na nią chorobę, a życie uczyniło pasmem cierpień i udręki, godnym współczucia.

O tym wszystkim z wielkim przejęciem rozmawialiśmy w ostatni czwartek listopada w bibliotece. Ponieważ Świebodzice to miejscowość zamieszkała przez Romów od kilkudziesięciu lat, zebrani klubowicze mieli okazję podzielić się nie tylko wrażeniami z przeczytanej lektury, ale także rozgorzała dyskusja na temat ich środowiska i zdarzeń przeżytych z autopsji z Romami w roli głównej.

Spotkanie w DKK miało niezwykle żywy i barwny charakter. Ożywienie dotyczące sąsiedzkich stosunków z Romami, przeplatało się ze wzruszeniem i przejęciem, kiedy rozmawialiśmy o życiu Papuszy. Urozmaiceniem czwartkowego dnia stały się fragmenty programu publicystycznego Xsięgarnia, w którym Angelika Kuźniak opowiadała o wieloletniej pracy nad książką, a także filmu dokumentalnego z 1978 r. „Cygańska poetka- Papusza” wysłuchując krótkiej wypowiedzi Bronisławy Wajs o sobie oraz klimatycznych wierszy, jakie powstawały, gdy Papusza mieszkała w lesie w zgodzie z naturą dawno, dawno temu….

"W lesie jak złoty krzak wyrosłam,
w namiocie cygańskim, co miał prawdziwka postać.
Jak własne serce kocham ogień.
Wiatry silne i małe
cygańską dziewczynę wykołysały
i pognały ją w świat, w daleką drogę...”

Beata Wiciak
moderator DKK w MBP w Świebodzicach.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   

 

STAN WEEKANDOWEGO RELAKSU CZYLI O SPOTKANIE Z AGATĄ BIZUK 
30.10.2015 r.  


„Dziś mija dokładnie 9 lat mojej emigracji. We Wrocławiu był upał, świeciło piękne słońce, a lot nawet tanimi liniami, był wydarzeniem. W Irlandii deszcz padał poziomo, wiało, a oczekiwania z zetknięciu z rzeczywistością nasuwały jedyną myśl: << ja chcę do domu>>. Od tego czasu zmieniło się wiele, choć czasami odnoszę wrażenie, że nic się nie zmienia. Jedyną stałą okazała się pogoda- tak samo parszywa jak 9 lat temu. 

Dziś mam jeszcze więcej powodów, żeby nie wracać do kraju i na pewno nie byłabym w stanie spakować całego dobytku do jednej, 15- kilogramowej walizki…” Takim słowami umieszczonymi na facebookowym profilu rozpoczęła spotkanie autorskie Beata Wiciak, w piątek 23 października z Agatą Bizuk, wałbrzyszanką, która kilka lat temu wyemigrowała do Irlandii, a tam po wypadku w fabryce żelków, napisała dwie książki: „ Piątek trzynastego” I „Narzeczona z Second- Handu”.

Agata Bizuk opowiedziała o powodach, które zdecydowały o tym, że w 2006 r. młoda dziewczyna po studiach spakowała swój dobytek i udała się w stronę Zielonej Wyspy. Dowiedzieliśmy się o życiu z dala od bliskich, o powodach, dla których postanowiła „tam” zostać (może i na zawsze), pomimo trudnych początków i ciężkiego życia. Tego wieczoru mogliśmy się dowiedzieć dlaczego nasz gość nie lubi Dublina i jak postrzega Wałbrzych z perspektywy lat.

Spotkanie zgromadziło sporą ilość młodych ludzi (głownie licealistów ze Świebodzic z nauczycielką języka polskiego panią Ireną Horbaczewską), chociaż nie zabrakło czytelników w średnim i starszym wieku. Autorka odniosła się do treści swoich książek, zdradzając, że wiele z opisanych sytuacji miało swoje miejsce w rzeczywistości oraz zgadzając się ze stwierdzeniem, że jej książki to „czytadła”, przy których można odpocząć, zrelaksować się i pośmiać. Jednak pod pozorami lekkości poruszane zostają poważne problemy z życia młodych: wątek migracji zarobkowej, tęsknoty za krajem, przyszłości młodego pokolenia dostępności narkotyków bądź gloryfikowania seksu w wieku 16- 17 lat, jako dowodu bycia „cool” i „trendy” .

Agata Bizuk okazała się niezwykle sympatyczną i kontaktową osobą. Onieśmielona sporą ilością czytelników, z każdą minutą czuła się coraz lepiej w naszej bibliotece i ze szczerością i wzruszeniem (gdy wracała wspomnieniami do „początków” za granicą) odpowiadała na zadawane pytania.

Piątkowe spotkanie było dla wielu miłym wprowadzeniem w stan weekendowego relaksu. Czytelnicy po zakończeniu rozmowy z autorką wypożyczyli jej książki, co świadczy o pozytywnym jej odbiorze. Nasz gość zapowiedział podjęcie pracy nad trzecią powieścią o trudnym pogodzeniu macierzyństwa z dala od bliskich i ich pomocy na jaką można liczyć będąc rodzicem w kraju.

Obdarowana przez dyrektor instytucji Małgorzatę Grudzińską książkami o Świebodzicach oraz słodyczami z rodzimej fabryki spotkanie dobiegło końca, a Agata Bizuk poproszona o pamiątkowe fotki pozowała do zdjęć oraz umieściła wpis w kronice bibliotecznej.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 

 

UROCZYŚCIE I NOSTALGICZNIE W DYSKUSYJNYM KLUBIE KSIĄŻKI W ŚWIEBODZICACH 
30.10.2015 r.  


Uroczysty charakter miało wrześniowe spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki w Świebodzicach. !7.09.15 zegnaliśmy panią Halinkę Lipińską, długoletnią czytelniczkę oraz klubowiczkę, która następnego dnia wyjeżdżała na stałe, na drugi koniec Polski. Dyrektor instytucji Małgorzata Grudzińska podziękowała za te wszystkie lata i bliski kontakt z biblioteką, za śmiałe, ale zawsze życzliwe uwagi skierowane w stronę placówki, dzięki czemu byliśmy w stanie spełniać oczekiwania naszych użytkowników. Nie był to jedyny powód do wspomnień tego dnia, bowiem 25- lecie pracy bibliotekarskiej obchodziła moderatorka DKK Beata Wiciak, co było pretekstem, by wymienić się uwagami, jak bardzo zmienił się charakter pracy w bibliotece przez ostatnie ćwierć wieku.

Po tak nastrojowym wstępie przeszliśmy do owocnych rozmów o książkach. Od ostatniego spotkania minęły 4 tygodnie i był to czas, kiedy klubowicze czytali rekomendowane książki. Różnobarwna gama proponowanych pozycji sprawiła, że wypowiadane opinie charakteryzowały się interesującymi spostrzeżeniami. Klubowicze dzielili się zarówno wrażeniami po lekturze o Agnieszce Osieckiej (Ula Ryciak: „ Potargana w miłości”) jak i Małgorzaty Halber „Najgorszy człowiek na świecie” , traktującej o problemach trzydziestoletnich ludzi, którzy wtrąceni w machinę „wyścigu szczurów”, nie wytrzymują narzuconego tempa życia, a stresy i frustracje topią w alkoholu. Odczytane fragmenty książki wprawiły w przerażenie, gdyż młodzi ludzie, zamiast cieszyć się życiem, są już po ciężkich przejściach, terapii i próbach zerwania z nałogiem. Inni mówili o książce „Mała zagłada” Anny Janko, zwracając uwagę na fakt, że tak mało wciąż jest pozycji książkowych poruszających tematykę ludzi z Zamojszczyzny w okresie II wojny światowej, którzy przeszli nie mniejsze piekło niż np. warszawiacy. Szczególnie polecaną książką, która wzbudziła największe zainteresowanie stała się ta, napisana przez Annę Wojtachę „ Zabijemy albo pokochamy”. Ten żywy obraz naszych wschodnich sąsiadów, utkany z różnorakiej mozaiki emocji o obyczajowości, mentalności i sposobie odnajdywania się obecnych czasach wywołał żywą dyskusję na temat trudnego życia Rosjan.

Na zakończenie, klubowicze doskonale przygotowani do spotkania złożyli swoje propozycje książek, które chcieliby przeczytać i dyskutować na kolejnych DKK. Wśród proponowanych pojawiły się m.in.: „Cynkowi chłopcy” Swietłany Aleksiejewicz, „ Narzeczona Schulza” Agaty Tuszyńskiej, „Białe walce” Jana Nowickiego, czy „Joseph” Marie- Helene Lafon.

Moderator DKK w Świebodzicach
Beata Wiciak.

 

   

   

   

   

   

   

 

DKK MBP W ŚWIEBODZICACH NA SPOTKANIU Z AKTORAMI NARODOWEGO STAREGO TEATRU. 
30.010.2015 r.  


W niedzielę 13 września 205 r 8- osobowa delegacja DKK ze Świebodzic wzięła udział w spotkaniu z aktorami Narodowego Starego Teatru w Krakowie: Anną Dymną, Juliuszem Chrząstkowskim i Pawłem Kruszelnickim, którzy w ramach Salonu Poezji „Spójrzmy prawdzie w oczy” czytali utwory Stanisława Barańczaka.

Moderator DKK
Beata Wiciak

Fotorelacja ze spotkania poniżej:

 

   

   

 

LETNIE SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W ŚWIEBODZICACH 
08.09.2015 r.  


W czwartkowe przedpołudnie 20.08.15 spotkali się klubowicze DKK w MBP w Świebodzicach. Tym razem pojawiło mniej osób niż zwykle, co najpewniej spowodowane było wakacyjną porą. Nie chcieliśmy jednak czekać do września, ponieważ otrzymaliśmy nowe książki z Dolnośląskiego DKK, będące niezwykle ciekawą i różnorodna ofertą dla czytelników.

Wśród proponowanych książek pojawiły się następujące pozycje:

1. Małgorzata Halber- Najgorszy człowiek na świecie,
2. Dominika Słowik- Atlas Doppelganger,
3. Piotr Derlatka- Zdradziecka Osiecka,
4. Żanna Słoniewska- Dom z witrażem,
5. Ula Ryciak- Potargana w miłości,
6. Szymon Nowak- Dziewczyny wyklete,
7. Małgorzata Szejnert- Usypać góry,
8. Anna Janko- Mała zagłada,
9. Anna Wojtacha- Zabijemy albo pokochamy.

Książki zostały zarekomendowane przez moderatora DKK w Świebodzicach, a następne spotkania w klubie będą służyły dzieleniu się wrażeniami z przeczytanych lektur.

Obok proponowanej literatury rozmawialiśmy o książce, którą polecaliśmy w czasie ostatniego DKK, a zatytułowanej "Laska nebeska" Mariusza Szczygła. Ten zbiór felietonów o Czechach, ich obyczajowości i mentalności stała się kopalnią wiedzy o tym narodzie, ale także inspiracją do tego, by zgłębiać poruszane tematy. Jest to książka dla każdego spragnionego piękna literackiego języka, poczucia humoru i zdobycia mnóstwa wiadomości. "Laska nebeska" wprowadza w świat kultury i obyczajowości czeskiej, a dodatkowo autor niezwykle umiejętnie przekazuje swój zachwyt nad naszymi południowymi sąsiadami.

Moderator DKK
MBP w Świebodzicach
Beata Wiciak.

 

   

   

   

 

„OPOWIADACZKA FILMÓW” W DKK W MBP W ŚWIEBODZICACH Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
17.03.2015 r.  


 

Dzień 23 kwietnia to data narodzin i śmierci Williama Szekspira, a także przyjście bądź odejście znakomitych pisarzy: Miguela de Cervantesa, Inci de la Vegi, Maurica Druona czy Vladimira Nabokova. Nie było bardziej magicznego dnia, który mógłby stać się Światowym Dniem Książki. Jako pierwsi pod koniec lat dwudziestych święto ogłosili Katalończycy, a następnie obchody rozciągnęły się na całą Hiszpanię.

W 1964 r. we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych data ta stała się świętem książki. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Po raz pierwszy Światową Stolicą Książki w 2001 r. ustanowiono Madryt. W tym roku zaszczyt ten przypadł Incheon w Korei Południowej, a w 2016 r. funkcję tą piastować będzie Wrocław. Ma to związek nie tylko z tym, że stolica Dolnego Śląska została wytypowana na Europejską Stolicę Kultury, ale także dlatego, że miasto opracowało świetny program promocji i czytelnictwa uwzględniający aktywizację społeczności lokalnej oraz wspieranie wydawnictw, księgarń i bibliotek na poziomie miejskim, regionalnym i międzynarodowym.

W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach przyłączyła się do uroczystych obchodów, organizując spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki. Tematem spotkania była „Opowiadaczka filmów” Hernana Rivera Letelier. Spotkanie rozpoczęła p. Dyrektor MBP w Świebodzicach Małgorzata Grudzińska wręczając przybyłym klubowiczom dyplomy oraz różę. Kwiat ten w Katalonii, a od 2002 r. w Małopolsce łączony jest z obchodami święta książki.

Dyskusja nad książką rozpoczęła się od głośnego czytania jej fragmentów, co pozwoliło czynnie uczestniczyć w spotkaniu nawet tym klubowiczom, którzy wcześniej nie zapoznali się z jej fabułą. Cieniutka książeczka, zawierająca niewiele stron okazała się niezwykle bogatą i głęboką w swej treści. Książka została uznana za taką, która uwiera i boli. Czytelnicy docenili kunszt pisarski i chwyty literackie autora, który w prostej formie opowiedział o rzeczach przerażających i okrutnych. Książka opowiada pięknie o tym, co piękne nie jest (morderstwo, bieda, wegetacja, pedofilia, alkoholizm) i każdemu pozwoliła dostrzec inne wartości i przesłanie. Dyskusja wywołała wiele emocji i rozbieżnych opinii.

Aby zakończyć właściwą puentą spotkanie, moderatorce DKK przyszło zacytować słowa zaczerpnięte z „Cienia wiatru” Carlosa Ruiza Zafona: „Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie.”

Beata Wiciak
Moderator MBP Świebodzice.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 

 


Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaprasza na spotkanie autorskie z Joanną Bator, pisarką i publicystką. Joanna Bator jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim i doktorem filozofii. Szerokiej publiczności znana jako autorka powieści Piaskowa Góra, Chmurdalia, Kobieta oraz zbioru reportaży Japoński wachlarz, powroty.

W październiku ukazała się najnowsza książka Joanny Bator Ciemno, prawie noc, której akcja – podobnie jak w Piaskowej Górze – dzieje się w Wałbrzychu. O tej i innych książkach autorki będzie mowa na spotkaniu autorskim, które odbędzie się 12 listopada 2012 roku, o godz. 12.00 w Oddziale Dziecięcym Biblioteki, przy ul. Wolności 23.

Spotkanie sfinansowane w ramach programu Dyskusyjnych Klubów Książki.


INAUGURACYJNIE W DYSKUSYJNYM KLUBIE KSIĄŻKI W MBP 
W ŚWIEBODZICACH.

Dnia 19.01.2012r. w MBP w Świebodzicach odbyło się inauguracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ( DKK). Dla przybyłych Klubowiczów biblioteka przygotowała nowe książki przesłane przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu. Wśród tytułów pojawiły się :

 1. Eco U 1 in.:Nie myśl, że książki znikną.
 2. Di Angeli- IIovan.: Żniwo gniewu.
 3. Gowda S.: Sekretna córka.
 4. Hen J.: Nowolipie. Najpiękniejsze lata.
 5. Lackberg C: Niemiecki bękart.
 6. Mayes F: Codzienność w Toskanii.
 7. Myron V: Dziewięć wcieleń kota Deweya.
 8. Piega A.: Lustro czasu.
 9. Samozwaniec M: Z pamiętnika niemłodej już mężatki.
 10. Woydłło E: Sekrety kobiet.

Przy okazji pozycji Vicky Myron „Dziewięć wcieleń kota Deweya” pojawił się temat niezwykłego kota Deweya, który stał się bohaterem innej opowieści tej autorki zatytułowanej „ Dewey. Wielki kot w małym mieście”. Książka opowiada historię zwierzęcia, które w mroźną noc zostało wrzucone do skrzynki ze zwracanymi książkami do biblioteki. Tak przemarzniętego i wycieńczonego kotka znalazły bibliotekarki, któregoś ranka przychodząc do pracy. Dewey zyskał akceptację kierownictwa, personelu, a także czytelników niewielkiego miasta Spencer w stanie Iowa. Przebywał tam blisko 19 lat stając się członkiem lokalnej społeczności.

Książka zasługuje na uwagę, gdyż losy rudego kotka i ludzi zostały przedstawione bez „taniego” sentymentalizmu, a przy okazji mogliśmy dowiedzieć się o historii miasteczka, o mentalności jego mieszkańców i funkcjonowaniu biblioteki, która udzieliła Dewey’owi schronienia i stworzyła mu dom. Opisana historia wydarzyła się naprawdę. Dewey stał się popularnym i kochanym kotem nie tylko w Spencer, Iowa, ale i w Stanach Zjednoczonych, a o jego losach dowiedział się cały świat. Cóż takiego niezwykłego było w tym kocie? Na pewno niesamowite pokłady empatii, jakie potrafił zastosować wobec czytelników biblioteki. Okazało się, że Dewey w niesamowity sposób potrafił odwdzięczyć się za to, że nie pozwolono na jego unicestwienie w mroźny poranek.

Po takiej rekomendacji i usłyszeniu historii kota Dewey’a Członkowie klubu z ciekawością sięgnęli po jedną jak i drugą pozycję poświęconą niezwykłym czworonogom jakimi są koty.

Przypominamy, że Klubowiczem DKK może zostać każdy, kto wyrazi chęć uczestnictwa w spotkaniach klubu. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, a o terminie można dowiedzieć się na stronie internetowej biblioteki pod adresem: www.biblioteka.swiebodzice.pl  bądź w MBP w Świebodzicach. Wymienione książki dostępne są w MBP w Świebodzicach dla wszystkich czytelników.

Kustosz Beata Wiciak.


Przypadające w dniu 14 lutego Święto Zakochanych w najmniejszym stopniu nie zdeterminowało tematyki spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbywało się właśnie w tym dniu. Tematem spotkania nie była literatura miłosna, romansowa czy też obyczajowa. Było to pierwsze od kilku miesięcy robocze spotkanie Klubu gdyż w ostatnich trzech miesiącach Klub aktywnie realizował program Autor na żądanie. W ramach tego programu listopadowym gościem Klubu była Lidia Amejko, wrocławska dramatopisarka. Pisarka przyjechała na klubowe spotkanie zamiast Grażyny Plebanek umówionej właśnie na listopad. Nie było więc czasu na poznanie jej - mało znanej - twórczości a komentarze literackie, że jest to pisarka surrealistyczna mogły nieco zaniepokoić. Było to pierwsze spotkanie autorskie Lidii Amejko. Takie spotkanie to wyzwanie zarówno dla prowadzącego jak i pisarza. Bohaterka spotkania okazała się osobą skromną i zupełnie niekomercyjną. Za to obdarzoną nieprawdopodobną wręcz wyobraźnią i niezwykłą wrażliwością.

W grudniu gościliśmy Irenę Conti di Mauro, włoską poetkę i dziennikarkę, która przyjechała promować swój najnowszy tomik poezji, z którego dochód przeznaczony jest na budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej Serce Marka Michalaka.

A w styczniu gościła w bibliotece Olga Tokarczuk. Najgłośniejsze chyba nazwisko we współczesnej literaturze polskiej. Pisarka wielkiej klasy i wielkiego stylu pisarskiego. Posługująca się na spotkaniach - tak jak w swoich powieściach - pięknym językiem. I jak w swoich powieściach mająca słuchaczom wiele do opowiedzenia. W przeciwieństwie do Lidii Amejko, nie chciała wcześniej poznać scenariusz spotkania twierdząc, że potem nie ma spontaniczności.
Oprócz komentarzy na temat odbytych spotkań autorskich, dyskusja toczyła się wokół najnowszej książki Jana Tomasza Grossa Strach. Jednak bez medialnej zaciekłości jaka towarzyszy wydaniu tej książki. A w naszym rankingu zajmuje ona w tej chwli najwyższą lokatę.

Członkowie Klubu mieli też do wyboru kilka nowych tytułów, które zostały zakupione przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną w ramach programu Instytutu Książki Tu czytamy. a także wybór z listy, książek do zakupu na rok bieżący.
W ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki odbywają się wykłady dla moderatorów klubów. Najbliższy, na który, oprócz moderatora wybierają się również członkowie naszego Klubu poprowadzi prof. Stanisław Bereś a jego tematem będą Przemiany w literaturze polskiej po 1989 roku.

Przypominam, że uczestnikiem Klubu może być każdy, kogo interesuje literatura. Ideą naszych spotkań jest rozmowa na różne tematy a te związane z książką w szczególności.. Nasi członkowie nie podpisują deklaracji członkowskich, nie płacą składek, nie muszą o literaturze dyskutować. Na spotkanie Klubu przychodzi się także po to, żeby słuchać, a tym samym mieć orientację w literaturze, znać książki, które podobały się innym czytelnikom i swobodnie umieć wybrać coś dla siebie. Uczestnictwo w Klubie daje możliwość zakupu takich książek jakie wybiorą sobie jego członkowie. A przy okazji jest możliwość korzystania ze spotkań autorskich z najciekawszymi współczesnymi twórcami literatury. Spotkania klubowe odbywają się zawsze w drugi czwartek miesiąca, o godzinie 17.00 chyba, że jest spotkanie autorskie i ono determinuje termin spotkania.

Co do najbliższych planów działalności zarówno Dyskusyjnego Klubu Książki jak i Biblioteki, to w marcu odbędzie się spotkanie z dr. hab. Krzysztofem Jaworskim, 24 kwietnia gościem spotkania będzie Stanisław Srokowski, w maju, jeśli nie będzie spotkania autorskiego, to robocze spotkanie klubowe w drugi czwartek miesiąca. W czerwcu prawie na pewno przyjedzie Romuald Łuczyński, którego dwie, nowe książki lada moment opuszczą drukarnie.
Pozostałą działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach będziecie Państwo mogli śledzić na naszej, nowopowstałej stronie internetowej www.biblioteka.swiebodzice.pl,  

Małgorzata Grudzińska
dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Świebodzicach

 

  •   strona główna  •  do góry  •