ENSEMBLE, ENSEMBLE…
07.09.2016 r.

Po raz XIII w niedzielę 21 sierpnia zainaugurowany został Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki im. Księżnej Daisy w Książu i kolejny raz Seniorzy skupieni przy naszej placówce uczestniczyli w tym wydarzeniu.

Inicjatorem festiwalu w 2004 r był Marek Markowicz, muzyk Filharmonii Olsztyńskiej i Opery Krakowskiej, który podjął starania, by w przepięknych wnętrzach zamku w okresie letnim rozbrzmiewała muzyka Mistrzów. Formułę festiwalu przyjęto ze Stanów Zjednoczonych. Wybitni muzycy oraz grono studentów zainteresowanych rozwojem umiejętności warsztatowych na codziennych, wielogodzinnych próbach przygotowują wspólny repertuar. Uhonorowaniem tej pracy są koncerty profesorów i adeptów muzyki, które stają się wydarzeniem kulturalnym regionu.

W tym roku, przez 8 kolejnych dni rozbrzmiewała muzyka kameralna, zwana dawniej "pokojową", a melomanom dano okazję pod hasłem "Od Pragi do Petersburga" wysłuchać dzieł powstałych w słowiańskiej części Europy. W programie znalazły się m. in. utwory Witolda Lutosławskiego, Dmitija Szostakowicza, Antonina Dvoraka. Siergieja Prokofiewa, Igora Strawińskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego i Piotra Czajkowskiego. Dodatkową atrakcją stał się gościnny koncert muzyków Festiwalu "Krzyżowa- Music", który poprzedził niedzielną inaugurację w dniu 18 sierpnia, a okazał się prawdziwą perełką dla wielbicieli muzyki poważnej, gdzie muzycy na zakończenie wysłuchali owacji publiczności na stojąco.

Kolejny raz Seniorzy skupieni się przy bibliotece przekonali się, że są gośćmi specjalnymi festiwalu. W tym roku nie udało się placówce zakupić wejściówek na spektakle teatralne, gdzie profesorowie, Zbigniew Zamachowski i Beata Fudalej przygotowują, krótkie spektakle z najzdolniejszymi studentami przybyłymi na "ensemble". Jednakże przy pomocy organizatorów festiwalu: pani Anny Biernat i Anny Lobedan, którym jeszcze raz serdecznie dziękujemy, Zbigniew Zamachowski przychylił się do naszej prośby i mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w próbie generalnej. Młodzi adepci sztuki teatralnej Katarzyna Dmoch, Joanna Kuberska i Izabela Zwierzyńska przedstawili fragmenty "Przygód dobrego wojaka Szwejka". Po zakończeniu próby wszyscy zgodnie orzekli, że byliśmy świadkami wartościowego wydarzenia kulturalnego, a jego wyjątkowość polegała na możliwości rozmowy, wspólnych zdjęciach oraz podzielenia się wrażeniami zarówno z profesorem Zbigniewem Zamachowskim jak i z młodymi studentkami aktorstwa.

XIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki im. Księżnej Daisy okazał się szczęśliwą liczbą, a Seniorzy skupieni przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach oraz pozostali uczestnicy festiwalu z niecierpliwością oczekiwać będą przyszłego roku.

Więcej o festiwalu: