SPEKTAKULARNE SPEKTRUM!
CZYLI SENIORZY NA FESTIWALU FILMOWYM W ŚWIDNICY
17.11.2016 r.

Za nami 2. Edycja „Spektrum” świdnickiego festiwalu filmowego, który odbył się w dniach 09.11.- 13.11.2016. (więcej na www.spektrumfestiwal.pl)

Wzorem roku ubiegłego w imprezie udział wzięli Seniorzy skupieni przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach. Tym razem w Teatrze Miejskim, gdzie odbywało się większość wydarzeń gościliśmy trzykrotnie: w dniu rozpoczęcia, na uroczystej inauguracji, występie zespołu muzycznego „Makabreski” oraz projekcjach filmowych: „Zjednoczonych Stanach Miłości” w reż. Tomasza Wasilewskiego i „Ja, Daniel Blake” w reż. Kena Loacha, zdobywcy Złotej Palmy w Cannes. W kolejnym dniu obejrzeliśmy „Las, 4 rano” w reż. Jana Jakuba Kolskiego w roli głównej z Krzysztofem Majchrzakiem, niespodziewanym gościem festiwalu, dzięki czemu po seansie została stworzona możliwość interesującej wymiany zdań na temat filmu, głównego bohatera oraz kierunku w jakim zmierza współczesny świat. W tym dniu Seniorzy uczestniczyli w wernisażu wystawy przedwcześnie,  tragicznie zmarłej, a znakomicie zapowiadającej się artystki w dziedzinie fotografii, Zuzy Kolskiej. Grażynie Błęckiej- Kolskiej przypadł zaszczyt otwarcia „reKonstrukcji”.

W ostatnim dniu festiwalu Seniorzy byli uczestnikami spotkania z jednym z głównych bohaterów filmu „Moje córki krowy” , Marianem Dziędzielem, a także uroczystego wręczenia nagród i projekcji filmowej „Nikt nie woła” w reż. Kazimierza Kutza.

W konkursie filmów krótkometrażowych widzowie wyróżnili „Świetne wieści” w reż. Kuby Gryżewskiego, natomiast w kategorii filmów długometrażowych Nagrodę Publiczności w Konkursie Głównym otrzymał film „Ja, Daniel Blake”, w reż. Kena Loacha.

Beata Wiciak
MBP Świebodzice