Nocne czytanie w bibliotece
24.11.2016 r.

28 października 2016 r., członkowie Dyskusyjnego Klubu Fantasy, po raz kolejny spędzili noc w bibliotece. A ponieważ nasza grupa ma wiele pomysłów, więc nie było czasu na spanie. Spotkaliśmy się w piątek o 18.00. Na początek kolacja oraz ustalenia dotyczące nasze spotkania.

Dla Oddziału Dziecięcego zakupiono sporo literatury z gatunku fantasy, więc postanowiłyśmy przejrzeć ostatnie zakupy oraz najczęściej czytane książki. Wśród nich były:

1. J. K. Rowling, "Harry Potter i przeklęte dziecko"
2. Rigss Ransom, trylogia "Osobliwy dom pani Perigrine"
3. Jennifer Chambliss Bertman, "Pożeracze książek"
4. Susan Dennard, "Prawdodziejka"
5. Ricky Yancey, "Piąta fala"
6. Rainer Wekwerth, cykl "Labirynt"
7. Cassandra Clare, cykl "Dary anioła"
8. M. R. Marco, "Lilli"
9. Elena Kedros, "Wybór Robinii"
10. Elena Kedros, "Legenda Robinii"
11. Leigh Fallon, "Córka żywiołu"
12. Leigh Fallon, "Cień żywiołu"
13. Cecelia Ahern, "Skaza"
14. Christopher Paolini, cykl "Eragon"
15. Taran Matharu, "Wyprawa"
16. Taran Matharu, "Początek".

Najwięcej kontrowersji wzbudziła ostatnia książka J. K. Rowling "Harry Potter i przeklęte dziecko" napisana w formie scenariusza. Sporo czasu poświęciliśmy również trylogii "Osobliwy dom pani Peregrine", zwłaszcza, że ukazała się jej ekranizacja.
Kolejnym punktem naszego spotkania była zabawa, czyli: karaoke, karciane kalambury, gry planszowe, taniec. Jak to w kobiecym gronie, nie zabrakło malowania paznokci oraz "pogaduszek w kąciku".
To była bardzo udana noc, a dowodem na to jest fakt, iż usnęliśmy dopiero nad ranem i spałyśmy godzinkę. Przy wspólnym śniadaniu były wspomnienia i mnóstwo śmiechu, zwłaszcza podczas oglądania zdjęć. Trudno się nam było rozstać, ale wkrótce znów się spotkamy.

Agnieszka Okarmus - moderator Dyskusyjnego Klubu Fantasy
Ewa Tadeuszak

,,Osobliwy dom pani Peregrine'' Ransom Riggs

Jacob nigdy nie miał zbyt wielu przyjaciół, a jedyną osobą z którą mógł szczerze porozmawiać był jego dziadek. Dziadek od najmłodszych lat wnuka opowiadał mu przedziwne historie o swojej młodości, spędzonej w sierocińcu na tajemniczej wyspie w Walii. Sierociniec chronił dzieci o nadludzkich zdolnościach przed złem i przerażającymi potworami.

Niestety, spokojne życie Jacoba przerywa niespodziewana śmierć dziadka Portmana. Jacob chcąc spełnić ostatnie życzenie dziadka wyrusza na osobliwą wyspę z jego opowieści. Czy sierociniec, jego mieszkańcy i pani Peregrine naprawdę istnieją? Czy historie dziadka są prawdziwe, czy wymyślone? Czy fotografie są autentyczne, czy zretuszowane?

,,Osobliwy dom pani Peregrine'' Ransoma Riggsa jest książką zdecydowanie ekscentryczną, tajemniczą i niebywale ciekawą, w środku znaleźć możemy niezwykłe fotografie uzupełniające opowieści dziadka.
Zdecydowanie polecam sięgnąć po dzieło Riggsa, poczuć mroczny klimat, poznać sekrety bohaterów i przeżyć niesamowitą przygodę!

Ania Ryszawy