POLUBIŁEM BIBLIOTEKĘ, czyli spotkanie z uczniami Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach
02.12.2016 r.

Miejska Biblioteka Publiczna po raz kolejny zorganizowała spotkanie z młodzieżą. Tematem spotkania były tradycje literatury fantastycznej i historia jej powstania. Tego czwartkowego dnia miałyśmy wrażenie, ze młodzież z zaprzyjaźnionego gimnazjum bardzo lubi naszą bibliotekę, co właśnie wyraziło się w spontanicznej rozmowie, gdzie padło zdanie: "polubiłem bibliotekę". Jeśli tak mówi najmłodsze pokolenie o losy woluminów i naszej placówki jesteśmy spokojni!

Podczas dyskusji zostały omówione tradycje literatury fantastycznej, które sięgają początków XIX w. , a prakursorami są tacy autorzy jak Mary Shelly, Jules Verne, H.G. Wells, E.T.A. Hoffmann i E.A. Poe oraz polscy autorzy Jerzy Żuławski i Stanisław Lem. Obecnie ten gatunek nie jest powiązany tylko i wyłącznie z literaturą, ale jest szeroko wykorzystywany w filmach, sztuce oraz grach komputerowych.
Fantastyka cieszy się ogromną popularnością i jest najchętniej czytanym gatunkiem przez młodzież. XXI wiek to czas, kiedy książka znalazła sporo rywali w postaci gier czy filmów. Jednak co by się nie działo książka zawsze pozostanie tworzywem dla innych sztuk, dlatego dla lepszego zobrazowania tematu na zakończenie obejrzeliśmy film "Jupiter: Intronizacja" wyreżyserowanego przez Lanę i Lilly Wachowskich.