XII KONKURS RECYTATORSKI POEZJI RELIGIJNEJ
02.12.2016 r.

Dnia 24 listopada 2016 roku w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej już po raz dwunasty rozbrzmiewały pełne refleksji strofy poezji religijnej. Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez bibliotecznych, wzbogaciła poezja śpiewana. W konkursie wzięli udział uczniowie świebodzickich szkół podstawowych i gimnazjalnych ( 40 osób).

Dyrektor biblioteki Małgorzata Grudzińska, witając gości i uczestników konkursu, przypomniała najbardziej znanego laureata tego konkursu - Mateusza Rusina, odtwórcę roli księdza Macieja w serialu Ranczo. Mateusz często brał udział w organizowanych przez bibliotekę konkursach recytatorskich i jak łatwo się domyślić, zajmował w nich pierwsze miejsca. Bardzo cieszymy się z jego sukcesu, życzymy powodzenia i nowych, ciekawych kreacji aktorskich.

Recytatorzy, za których mocno trzymaliśmy kciuki, pięknie deklamowali wiersze i śpiewali piosenki. Opanowanie pamięciowe tekstu i zaprezentowanie go szerszej publiczności, wymagało nie tylko talentu ale i odwagi. Zmagania młodych artystów oceniała komisja w składzie : przewodnicząca komisji pani Teresa Kożuchowicz, polonistka pani Anna Ozgowicz i teolog pani Joanna Lis. Jury oceniało recytację, ogólny wyraz artystyczny i oczywiście dobór repertuaru. Najczęściej recytowane były wiersze Księdza Jana Twardowskiego. Nic dziwnego, jego wiersze urzekają niezwykłą prostotą, humorem i zawartą w nich głęboką myślą. W każdym z nich czuje się wielką miłość do Boga i człowieka.

Jury nagrodziło następujące osoby:

Kategoria wiekowa - szkoły podstawowe:

Recytacja
I Miejsce: Patrycja Pilarska,
II Miejsce: Adam Tarkowski,
III Miejsce: Michalina Drzał,

Poezja śpiewana
I Miejsce: Michał Krupa,
II Miejsce: Karolina Siodlarz, Elżbieta Chlebowska,
III Miejsce: Wiktoria Wasielewska, Katarzyna Mikoda, Julia Mikoda + zespół,

Kategoria wiekowa - gimnazja:

Recytacja
II Miejsce: Oliwia Prusińska,

Poezja śpiewana
I Miejsce: Aleksandra Antkowiak, Adam Chlebowski, Julia Dudek,

Czas oczekiwania na wyniki konkursu umilał wszystkim słodki poczęstunek. Finaliści otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez bibliotekę, a także przez Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego. Ponadto Przewodnicząca Jury, pani Teresa Kożuchowicz ufundowała dwie nagrody specjalne - zegarki. Otrzymały je dwie losowo wybrane uczestniczki konkursu - Anna Wójcik i Marta Jawień.

To nie był koniec miłych niespodzianek. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali od Przewodniczącej Jury pięknie opakowane białe aniołki i cukierki. Składamy serdeczne podziękowania za udział w pracach jury, szczególnie Przewodniczącej - Pani Teresie Kożuchowicz, za ufundowanie nagród. Prosimy, aby nasze podziękowania przyjęli także nauczyciele: Małgorzata Chojda-Ozga, Małgorzata Krzan, Joanna Grzelak, Marian Kocik, Agnieszka Pelc, Halina Wasielewska, Elżbieta Dziakowicz, Katarzyna Cabanek, którzy włożyli wiele trudu w zachęcenie i przygotowanie uczniów do udziału w konkursie. Konkursowe zmagania i piękne chwile pełne poezji i muzyki zarejestrowała Miejska Telewizja Internetowa.

Tekst Alicja Głąb
Zdjęcia Ewa Tadeuszak