Najpiękniejsze jest proste słowo
13.12.2016 r.

Refleksyjnie i poetycko zakończyła działalność kulturalną w roku 2016 Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Świebodzicach, zapraszając na spotkanie z Krystyną Zajko-Minkiewicz. Poetka rozpoczęła spotkanie z publicznością od złożenia hołdu Leopoldowi Staffowi, który jest dla niej mistrzem i wzorem sztuki poetyckiej pisząc w swojej „Ars poetica”, że wiersz powinien być jasny jak spojrzenie w oczy i prosty jak podanie ręki.

Krystyna Zajko-Minkiewicz jest z wykształcenia magistrem filologii polskiej (studentka prof. Jana Miodka) i emerytowaną nauczycielką języka polskiego. Przez większość zawodowego życia raczej o poezji mówiła, niż pisała, ucząc języka polskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Legnicy. Jest zdania, że poezja nie może być przemetaforyzowana, stąd bliskie jej spojrzenie na poezję mistrza Staffa, jak i Tadeusza Różewicza, który twierdził, że nie będzie upiększał słowa.

Strażniczka własności niemodnych to tytuł jednego z wierszy Krystyny Zajko-Minkiewicz, ale również jej poetyckie i życiowe credo. Strażniczka wartości trwałych i niezmiennych, co nieustannie wyraża w swojej poezji. I choć pisać zaczęła późno, w swojej poezji podejmuje tematy ważne w życiu każdego człowieka: miłość, piękno, samotność, smutek, przemijanie. Nie lubi słowa „współczuję”, które toleruje jedynie w odniesieniu do doświadczenia śmierci. W każdym innym przypadku zamienia je na „jak mogę ci pomóc”, co stara się udowadniać także swoją twórczością. Refleksyjne, nostalgiczne, czasami także humorystyczne wiersze Krystyny Zajko-Minkiewicz wprowadziły zebranych w szczególny czas świąteczny tworząc pełną ciepła atmosferę i niepowtarzalny klimat podkreślony przez świąteczną scenografię przygotowaną przez bibliotekarki ze świebodzickiej biblioteki.