HISTORIA JEDNEGO FOTELA c. d.
17.01.2017 r.

Po raz kolejny gośćmi świebodzickiej biblioteki byli właściciele Galerii POLITURA Design – Michał Szarko i Przybyrad Paszyn, którzy odkrywają historię jednego z najpopularniejszych foteli okresu PRL-u oraz biografię jego autora Henryka Lisa. Te informacje wzbogacą projekt IKONY POLSKIEGO DESIGNU, który realizują Michał Szarko i Przybyrad Paszyn oraz posłużą do stworzenia strony internetowej zawierającej informacje o projektantach z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Światowa pozycja i uznanie wzornictwa zawsze wyrasta z jakiegoś źródła, mówią Michał Szarko i Przybyrad Paszyn w Polsce mamy do czynienia z czarną dziurą jeśli chodzi o historię i początki rodzimego designu, a przecież obecni, notabene cenieni na świecie projektanci są uczniami wybitnych projektantów z okresu PRL-u. Budując współczesną pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej często zapominamy, że aktualny rozwój i osiągnięcia wynikają z przeszłości. Naszym celem jest przypisanie jak największej ilości anonimowych projektów do ich autorów, a tym samy odtworzenie i umocnienie tradycji polskiego wzornictwa przemysłowego – zarówno w Polsce jak i za granicą mówią właściciele Galerii Politura.

Działalność obu Panów porusza się w obszarze zdecydowanie niszowym, gdzie poszukiwanie informacji o projektantach i ich projektach wymaga detektywistycznej wręcz dociekliwości. Takim właśnie sposobem Panowie natrafili na informację dotyczącą przekazania świebodzickiej bibliotece obrazów Hanny Krzewskiej-Lis przez córkę Hanny i Henryka Lisów. Przy okazji wspominają, jak rozszyfrowywali inicjał imienia Henryka Lisa, kiedy już wiedzieli, że autorem projektu jest H. Lis. Pomocny przy tego rodzaju poszukiwaniach Internet, w tym konkretnym przypadku okazał się kompletnie bezużyteczny. Nasi czytelnicy mogą osobiście przekonać się, jak wyglądały poszukiwania w sieci, wpisując w popularną wyszukiwarkę hasło „H. Lis”. Jednak informacja o przekazaniu obrazów ukazała się na internetowej stronie miejskiej, jak również w Gazecie Świebodzickiej, której archiwalne numery edytowane są na stronie WWW Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. A kontakt z Biblioteką zaowocował konkretnymi rozwiązaniami.

Michał Szarko i Przybyrad Paszyn mają ogromną wiedzę dotyczącą produkcji mebli w okresie PRL-u, jak również organizacji przemysłu meblarskiego w Polsce w tamtym okresie. Twierdzą, że szczęśliwym przypadkiem było, że fotel autorstwa Henryka Lisa trafił do produkcji w macierzystej fabryce projektanta, gdyż powszechną praktyką po zatwierdzeniu projektów w Zjednoczeniu było przekazywanie ich do produkcji fabryce, która aktualnie miała wolne moce produkcyjne lub technologię, potrzebną do wytwarzania konkretnego mebla. Taki przekazany projekt bardzo często trafiał do fabryki anonimowo, gdyż sprawy projektowe załatwiane były na poziomie Zjednoczenia, a prawa autorskie i ochrona własności intelektualnej były w okresie PRL-u pojęciami z obszaru abstrakcji, co prowadziło do sytuacji, kiedy projektant jednego z najpopularniejszych mebli pozostawał kompletnie anonimowy.

Zainteresowanie modelem fotela Henryka Lisa wynika z przekonania, że w okresie, kiedy został stworzony spełniał podstawowe funkcje nowoczesnego designu: funkcjonalną, estetyczną i był niewymagający w produkcji. Te wszystkie cechy posiadał fotel projektu Henryka Lisa, który być może niebawem znów pojawi się w produkcji dzięki młodym adeptom dizajnerskiej pasji, którzy świetnie czują się w klimacie, jaki przywołują swoją działalnością, dbając jednocześnie o rzetelne dokumentowanie historii i biografii projektantów kultowych polskich mebli.

Małgorzata Grudzińska

fot. Ewa Dajer