Ogłoszenie:
Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach serdecznie zaprasza dzieci na teatrzyk pt. "W księdze się mieści świat opowieści". Odbędzie się on 23 lutego 2017 r. o godz. 11:30 w bibliotece dziecięcej ul. Wolności 23.

Styczeń w bibliotece dziecięcej
01.02.2017 r.

Z nowym rokiem biblioteka dziecięca rozpoczęła swoją działalność poprzez różnorodne formy pracy z czytelnikiem. Aby zachęcić dzieci do czytania staramy się dostosować naszą działalność do potrzeb środowiska.

Dla przedszkolaków prowadzimy akcję "W krainie książki". W tym roku mija już dziesięć lat. Pomysłodawcą tej akcji była pani Jadwiga Ilczuk oraz Alicja Głąb. Panie bibliotekarki raz w miesiącu chodzą do przedszkola i czytają dzieciom bajki. W akcji uczestniczą wszystkie świebodzickie przedszkola. Teksty czytane maluchom są starannie dobierane, a ich wybór jest przemyślany i dopasowywany np. do pór roku, do wieku, programu realizowanego w przedszkolu. Zwracamy również uwagę na treść, a także zapoznanie dzieci z nowościami książkowymi. Dla młodszych dzieci musi być dużo kolorowych obrazków, mniej treści. Dzięki tej akcji z roku na rok przybywa nam czytelników. Przedszkolaki, które zapiszą się do biblioteki otrzymują kolorowe karty do których zbierają pieczątki. Po zapełnieniu karty otrzymują nagrody. Natomiast pozostałe dzieci i młodzież otrzymują karty elektroniczne.

Kolejną formą pracy jest "Głośne czytanie", skierowane do uczniów z klas 1-3. W styczniu pani bibliotekarka odwiedziła Publiczną Szkołę Podstawową nr 4, a w lutym odwiedzi Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych. Na lekcjach czytamy różne książki np.: Seria o Franklinie, Bajki poczytajki, Bajki terapeutyczne itp.

Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych. Klasy pierwsze poznały bohatera książki M. Kownackiej pt. "Plastusiowy pamiętnik". Natomiast klasy drugie i trzecie poznały historię zegarów - od słonecznych poprzez klepsydrę, zegary mechaniczne aż do elektronicznych. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na omawiany temat. Była to również znakomita powtórka umiejętności matematycznych. Uczestnicy spotkań zaznaczali na zegarach różne godziny, wiedzieli ile godzina ma minut, co to jest kwadrans, jakie dźwięki wydają zegary. Na zajęciach pojawiły się ciekawostki - światowy król zegarów Big Ben. Nie zabrakło informacji, że Świebodzice były kiedyś znane z fabryki zegarów, a twórcą zegarmistrzowskiego przemysłu był Gustaw Becker. Dzieci kolorowały też obrazki przedstawiające zegary.

W przypadku młodzieży, prężnie działający Dyskusyjny Klub Fantasy, rozpoczął działania dotyczące przedstawienia "Opowieści z Narnii". W tym miesiącu wybraliśmy sceny, przedzieliliśmy role i omówiliśmy stroje. Zapowiada się sporo pracy, ale dla nas to wspaniała przygoda.

Ewa Tadeuszak
Agnieszka Okarmus