Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE
22.02.2017 r.

16 lutego bibliotekę dziecięcą odwiedziła grupa dzieci z Państwowego Zespołu Szkół Integracyjnych wraz z paniami J. Bieniasz i A. Rantfl-Liwo. Szkoła ta jest z nami zaprzyjaźniona i często uczestniczy w różnych imprezach bibliotecznych. Spotkaliśmy się, aby miło spędzić czas, połączyć naukę z zabawą. Książka uczy, bawi i wychowuje.

Dzieci uczestniczyły w zajęciach literackich, plastycznych, grach i zabawach ruchowych oraz tańcach integracyjnych, gdyż muzyka i śpiew zawsze towarzyszą naszym spotkaniom. Na wstępie pani bibliotekarka odczytała wiersz S. Jachowicza pt. "Pan kotek był chory". Nawiązała do Dnia Kota, który obchodzimy 17 lutego. Pokazała również dzieciom różne książki o kotach, które posiadamy w zbiorach bibliotecznych. Są to książki popularnonaukowe, ale również bajki, wierszyki, opowiadania, powieści.

Dzieci poznały bajkowe koty: Filemona, Bonifacego, Garfielda, Kota w butach itp. oraz koty domowe, drapieżne, dowiadując się różnych ciekawostek z ich życia. Okazało się, że duża ilość dzieci ma koty i chętnie opowiadały o swoich zwierzątkach.

Kolejna część zajęć to wykonywanie plakatu. Dzieci w grupach miały wykonać kolorowe obrazki, przedstawiające zimę, wiosnę, lato i jesień. Wysłuchały utworu Vivaldiego "Cztery pory roku". Bibliotekarka przeczytała dzieciom utwór pt. "Wiosenny ogród dobrych słów". Kolejne zadanie to ilustrowanie fragmentów wiersza J. Brzechwy "Na wyspach Bergamutach". Potem były tańce, pląsy oraz zabawy ze śpiewem. Były także zagadki, kalambury, quizy, rebusy, rymowanki. Dzieci oglądały książki, czytały gazety oraz grały w gry planszowe.

Podczas spotkań wykorzystywane są metody Klanzy oraz Kamishibai. Ta ostatnia metoda wykorzystuje dwa ważne elementy: opowiadanie historii oraz obraz. Nie tylko dzieci uwielbiają opowieści. Od wieków jest to sposób poznawania świata, oswajania go i uczenia się. Drugi element to ilustracje wzmacniające przekaz.

Na zakończenie goście otrzymali zakładki i lizaki, wykonaliśmy również pamiątkowe zdjęcie.

Ewa Tadeuszak, Alicja Głąb