FERIE W BIBLIOTECE
22.02.2017 r.

Walentynki to międzynarodowe Święto Zakochanych. W tym dniu wysyłamy kartki z życzeniami, wiersze, dajemy sobie prezenty. Symbolem jest czerwone serce oraz Kupidyn (Amor).

14 lutego odwiedziła bibliotekę grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z paniami D. Czarnecką i A. Faworyk. Dla uczczenia Dnia Zakochanych, nasi goście otrzymali od nas kolorowe serduszka. Dzieci zostały zaproszone na zajęcia. Na wstępie porozmawialiśmy o książkach i bibliotece.

Wspólnie stworzyliśmy mapę myśli. Dzieci miały za zadanie do słowa książka wymyśleć skojarzenia. Okazało się, że miały dużo pomysłów np.: lektury, słowniki, półki, legendy, litery, obrazki, nauka, tytuł, biblioteka itp. Pani bibliotekarka opowiedziała im o książkach, zapoznała z nowościami oraz podpowiedziała kilka tytułów do czytania. Następnie dzieci wysłuchały bajkę terapeutyczną pt. "Czarodziejskie imiona". Mowa w niej o takich niezwykłych słowach jak: proszę, dziękuję, przepraszam. Ta krótka opowieść miała uzmysłowić im znaczenie tych słów.

Kolejny punkt to wspólny taniec do muzyki "Taniec Eleny", a także gry i zabawy, m.in.: sałatka owocowa, kalambury, zagadki. Dzieci na serduszkach miały napisać swoje imię, a następnie podać tytuł książki, która zawiera jakieś imię. Przykłady takich książek to: "Szaleństwa panny Ewy", "Alicja w krainie czarów", "Harry Potter", "Oto jest Kasia", "Martynka", "Tomek w krainie kangurów", "Charlie i fabryka czekolady" itp. Dużą popularnością cieszą się zajęcia plastyczne. Dzieci, podzielone na grupy, ilustrowały fragmenty wiersza Jana Brzechwy pt. "Tom". Musiały narysować dom, Toma, grubą Anielę, leniwego pastucha, kota, psa Burka, muchę, łaciate cielę. Na zakończenie zajęci dzieci kolorowały obrazki i grały w gry planszowe.

Nasi goście wykazali się dużą wiedzą, wyobraźnią, pomysłowością, humorem. Na pamiątkę otrzymali zakładki do książek.

Ewa Tadeuszak, Alicja Głąb