W KRAINIE KSIĄŻKI - TO JUŻ 10 LAT !
13.06.2017 r.

Dnia 6 czerwca 2017 roku Biblioteka Dziecięca w Świebodzicach, miała swój mały jubileusz. Otóż świętowaliśmy 10 lecie powstania programu edukacji czytelniczej „ W Krainie Książki”. Pomysł, który powstał w 2007 roku, zaczerpnięty został przez ówczesną dyrektor Przedszkola Nr 2, panią Jadwigę Ilczuk z doświadczeń bibliotek angielskich i doskonale przyjął się na naszym świebodzickim gruncie. Założeniem projektu było zapewnienie dzieciom bliskiego kontaktu z książką oraz włączenie ich do grona czytelników biblioteki miejskiej.

Prowadzona już przez 10 lat akcja „W Krainie Książki” przynosi wymierne efekty. Stały kontakt umożliwia dzieciom i bibliotekarkom wzajemne poznanie się zarówno w środowisku przedszkolnym jak i w bibliotece, gdzie dzieci otrzymują kartę czytelniczą. W karcie tej za każde indywidualne przyjście i wypożyczenie książki mali czytelnicy dostają kolorową pieczątkę. W tym miejscu pragniemy podziękować Rodzicom, którzy biorą w przedsięwzięciu aktywny udział, a mianowicie zapisali dziecko do biblioteki i codziennie czytają mu książki.

Nasze szczególnie serdeczne podziękowania odebrały panie Przedszkolanki reprezentujące wszystkie świebodzickie przedszkola, które od lat uczestniczą w naszej akcji. Dziękujemy za zaangażowanie, pomoc i życzliwość.

Uroczystość uświetnił występ uczniów klasy II b ze Szkoły Podstawowej Nr 4.
W ich wykonaniu obejrzeliśmy przedstawienie „Baśniowy ambaras”, którego zabawna treść doskonale wpisała się w tematykę naszej akcji. Małych aktorów przygotowała nauczycielka pani Izabela Świtaj. Zarówno stroje jak i gra naszych artystów bardzo podobała się zaproszonym przedszkolakom, którzy z zapartym tchem śledzili przygody baśniowych bohaterów.

Baj, marzył o urlopie, chciał już odpocząć od wszystkich opowieści i bajek. Ale niestety w Krainie Baśni zaczęło się dziać coś dziwnego. Zapłakane dzieci, Jaś i Małgosia opowiedzieli Bajowi, że Baba Jaga zburzyła chatkę z piernika, a na jej miejscu wybudowała.... pensjonat z basenem. Baj wezwał Babę Jagę, ale gdy przyszła, nie poznał jej. Pięknie ubrana, w nowym kapeluszu w niczym nie przypominała dawnej czarownicy latającej na miotle. Ponadto oświadczyła, że nie jest żadną Babą Jagą, ale Jadwigą, poważną bizneswomen pracującą w branży turystycznej. Stwierdziła, że dzisiaj nikt już nie czyta bajek, bo jest to po prostu niemodne. Trzeba iść z duchem czasu, dzieci mają komputery i telewizję.

„Dzieci bajek nie czytają,
bajki zatem umierają”

Ze swoim problemem przyszła do Baja także Zła Królowa i powiedziała, że domek Krasnoludków opustoszał. Gdzie podziały się zatem Krasnoludki i Królewna Śnieżka? Otóż wybudowali oni sobie blok, w którym każdy z nich ma dwupokojowe mieszkanie oczywiście z telewizorem i komputerem.
Zmartwionemu Bajowi przyszło zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Aby się z nim uporać, postanowił wezwać na pomoc Fantazję, bo dzieci książek nie czytają, wolą grać na komputerze i przez to nie mają ani fantazji, ani wyobraźni.

„A zatem dzieciaki kochane,
jeśli chcecie by baśnie nadal żyły...
droga dziewczynko, chłopczyku miły
czytajcie baśnie, czytajcie
i swą fantazję rozwijajcie.”

Pani Fantazja uporządkowała wszystkie bajki i znów wszystko było jak dawniej. Zadowolony Baj mógł już zamknąć swoje biuro i udać się na zasłużony odpoczynek.

Świetny występ młodych artystów nagrodzony został gromkimi brawami. Przedszkolaki doskonale wiedzą, że baśnie trzeba czytać. Piękne książki czekają na wszystkich w bibliotece. Zapraszamy.

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak