Sięgnij po Paczkę literacką
16.10.2017 r.

Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Świebodzicach została przyjęta do akcji "Paczka Literacka". Już niedługo do rąk naszych Czytelników trafią książki przekazane nieodpłatnie przez Wydawnictwo Agora - we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Świebodzicka Biblioteka otrzymała dwa komplety zawierające po 21 książek i 2 audiobooki, z których jeden trafi do biblioteki dla dorosłych, drugi do Oddziału Dziecięcego biblioteki. Będzie więc doskonała okazja dla rodziców odwiedzających wraz z dziećmi bibliotekę, aby również dla siebie wypożyczyć interesującą książkę, bez konieczności udawania się do biblioteki dla dorosłych.

W świecie filmu i rozrywki

W tej grupie znajdziemy książki dotyczące znanych osobistości: Andrzej Wajda - jego życie i twórczość filmowa (Andrzej Wajda: podejrzany); piosenkarz - Bogusław Mec (Bim, bam, bom, mogę wszystko!); legenda polskiego rocka i bluesa, lider zespołu Breakout - Tadeusz Nalepa (Tadeusz Nalepa: Breakout absolutnie); 24 rozmowy z gwiazdami polskiej muzyki przeprowadził Robert Janowski (Muzyka mojego życia); dowiemy się wielu ciekawostek, na temat życia Marka Niedźwieckiego (Nie wierzę w życie pozaradiowe); jak tworzyli i tworzą Program Trzeciego Radia jego reporterzy (Zapraszamy do Trójki).

Historia

Dla fanów historii mamy: łagrowe opowiadania najważniejszego więźnia Rosji (Portrety z łagru); co naprawdę stało się z Janem Rodowiczem, pseudonim "Anoda", legendą Szarych Szeregów (Anoda: kamień na szańcu); akcja "Rozpoznaj", przeprowadzona przez Muzeum Powstania Warszawskiego, pozwoliła odkryć tożsamość stu trzydziestu osób, pojawiających się w filmie "Powstanie Warszawskie", wyprodukowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego (Powstanie Warszawskie: Rozpoznani - prawdziwe historie ludzi z powstańczych kronik z 1944 roku); historia "Milusina", legendarnego dworku marszałka Józefa Piłsudskiego (Powrót do Sulejówka: opowieść o dworku marszałka Piłsudskiego); liczne esej Vaclava Havla (Siła bezsilnych i inne eseje).

W świecie polityki

O słynnym śledztwie i aferze Watergate dowiemy się z książki Wszyscy ludzie prezydenta. Natomiast Marcin Wojciechowski przeprowadził rozmowę z Adamem Danielem Rotfeldem, w świecie znanym jako ADR - i wszystko jasne (W cieniu).

Literatura piękna

Dorota Wodecka przepytała pisarzy o kondycję Polski i Polaków. Dowiemy się więc, co sądzą m.in. na temat patriotyzmu (Polonez na polu minowym). Wśród reportaży znalazły się: Kontener Katarzyny Boni i Wojciecha Tochmana, Polska Ogórkowa: podręcznik dla wszystkich klas - Michała Ogórka, Reporterka - Jacek Antczak przeprowadził rozmowę z Hanną Krall, Moskaliki, czyli o wyższości Sarmatów nad innymi nacjami - Joanny Szczęsnej oraz powieść Anety Borowieckiej Wilczyce.

Na zakończenie coś dla fanów zdrowego odżywiania - Zdrowy apetyt: przewodnik po żywieniu od niemowlaka do nastolatka. Natomiast jeśli chodzi o audiobooki, to w Paczce literackiej znalazły się: Láska nebeská Mariusza Szczygła oraz Ja, urbanator: awantury muzyka jazzowego, autorstwa Andrzeja Makowieckiego.

Życzymy miłej lektury