FESTIWAL SPEKTRUM i Seniorzy
20.11.2017 r.

Jeszcze nie ostygły emocje po 6. Festiwalu Aktorstwa Filmowego, którego tegoroczna edycja odbyła się między innymi w Świebodzicach, a już zaprzyjaźnieni z Biblioteką Seniorzy po raz kolejny uczestniczyli w 3. Festiwalu Filmowym SPEKTRUM, odbywającym się w Świdnicy w dniach 9-12 listopada 2017r.

Filmem otwierającym Festiwal był "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.
Ten animowany film jest pierwszą pełnometrażową animacją malarską na świecie: malowany klatka po klatce przez przeszło 120 artystów z całego świata, techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Nic więc dziwnego, że publiczność uznała go za najlepszy film. Podczas trwającego cztery dni Festiwalu nasi Seniorzy obejrzeli filmy długometrażowe: "Sguare" Robina Ostlunda, "Twój Vincent" Doroty Kobieli, "Pokot" Agnieszki Holland, "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa, "Serce miłości" Łukasza Ronduty, "Dzikie Róże" Anny Jadowskiej, "Po tamtej stronie" Akiego Kaurismakiego. W kategorii filmów krótkometrażowych pierwsze miejsce zostało przyznane filmowi "Milczenie polskich owiec" w reżyserii Macieja Stuhra.

Na SPEKTRUM widzowie mieli okazję nie tylko obejrzeć wartościowe filmy, które dopiero wejdą do dystrybucji, ale także spotkali się z tak znakomitymi gośćmi jak Krzysztof Zanussi, którego publiczność przywitała gromkimi brawami po filmie "Rok spokojnego słońca", Olgą Tokarczuk, której książka "Prowadź swój pług przez kości umarłych" posłużyła jako scenariusz do filmu "Pokot", czy też spotkali się z Martą Nieradkiewicz, odtwórczynią głównej roli w filmie "Dzikie róże". Festiwal zakończył się pokazem filmu "Najlepszy "w reżyserii Łukasza Palkowskiego , a spotkanie z Jerzym Górskim (pierwowzorem głównego bohatera), mistrzem świata z roku1990 w podwójnym triatlonie było wzruszające, pełne emocji i empatii.

Odpowiedni dobór filmów, dostojni goście, wspaniała atmosfera panująca w kuluarach teatru, to wszystko sprawiło, że z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję Festiwalu.

Janina Dubrownik