PIĘKNO PEREŁ BYWA ZDRADLIWE. Możemy się o tym przekonać czytając "Baśń o perle" Anny Gibasiewicz
28.11.2017 r.

Kiedy człowiek dorasta w obecności książek pierwszym gatunkiem literackim z jakim ma kontakt jest baśń. Wiele osób, na pytanie jakie są twoje ulubione baśnie odpowiada: baśnie Andersena. To chyba najbardziej znany autor baśni na świecie (może oprócz braci Grimm). Dzień jego urodzin - 2 kwietnia jest obchodzony na świecie jako Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Również dla pisarki Anny Gibasiewicz, która w piątek 24 listopada 2017 roku odwiedziła świebodzicką bibliotekę, baśnie Andersena należą do ulubionych. Zainspirowana ich magią postanowiła sama zmierzyć się z tym gatunkiem i tak powstała "Baśń o perle".

Anna Gibasiewicz - doktorantka w Zakładzie Historii Literatury Romantyzmu, Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Wrocławskim, nauczyciel dyplomowany, Laureatka Międzynarodowego Konkursu pt. Miłość niejedno ma imię (wyróżnienie za opowiadanie pt. Jesienne liście.). W roku 2010 roku koordynowała wraz z przyjaciółmi akcję na rzecz dzieci z Indii, z ośrodka Premananda Centre w Ongole, (południowo-wschodnie Indie). W latach 2007 - 2009 prowadziła audycje literackie i teatralne w internetowym radiu Młody Wrocław. W 2015 roku koordynowała zespół wolontariuszy podczas 8. Festiwalu Wysokich Temperatur w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Na podstawie swojej książki Autorka wyjaśniała publiczności cechy baśni, w której rzeczywistość przeplata się z fikcją, zdarzenia mogą mieć miejsce wszędzie i w każdym czasie, a wiele rzeczy posiada właściwości magiczne.

Fragmenty baśni, które czytała Autorka posłużyły do zabawy i przemyśleń na temat decyzji, jakie podejmują ludzie. Każda decyzja przynosi skutki, które mogą być pozytywne lub negatywne, zarówno dla innych, jak i dla nas. Ale na pewno nasze decyzje nie mogą nikogo krzywdzić. Bo na ludzkiej krzywdzie nie buduje się szczęścia - taki wniosek wypływał zarówno z baśni, jak i z rozmowy.

Aktywna i żywo reagująca publiczność miała również swoje własne, niezwykle dojrzałe wnioski: od bogactwa ważniejsza jest rodzina - tak podsumował spotkanie jeden z jego uczestników.

W trakcie spotkania moderatorka Dyskusyjnego Klubu Fantasy, Agnieszka Okarmus, przekazała wszystkim dobrą wiadomość. Instytut Książki w Krakowie ogłosił konkurs literacki Trzy strony, inspirowany cytatem Josepha Conrada "Znałem go o tyle, o ile człowiek może poznać drugiego człowieka", w którym udział wzięli uczestnicy dziecięcych i młodzieżowych Dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski. Wśród laureatów tego konkursu znalazła się Emilia Wzgarda, ze świebodzickiego Dyskusyjnego Klubu Fantasy z opowiadaniem Kim jesteś, Tom? Zdobywców I, II i III miejsca poznamy 4 grudnia podczas wręczenia nagród w Instytucie Książki w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczyć będzie Laureatka - Emilia Wzgarda wraz z opiekunem Klubu - Agnieszką Okarmus, GRATULUJEMY !

Tekst: Małgorzata Grudzińska
Foto: Ewa Tadeuszak