By pamięć o bohaterach trwała wiecznie - projekcja filmu "AZYL"
23.01.2018 r.

II Wojna Światowa to wciąż aktualny temat przewijający się w różnego rodzaju dyskusjach, wspomnieniach, artykułach, książkach, czy filmach. Nic więc dziwnego, że film, który Biblioteka zaproponowała Seniorom w dniu 18.01.2018r."AZYL" w reżyserii Niki Caro, na podstawie książki Diane Ackerman pod tym samym tytułem, zgromadził sporą widownię. Oparty na faktach opowiada niezwykłą historię małżeństwa Jana i Antoniny Żabińskich. Już w okresie międzywojennym Jan Żabiński był organizatorem Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, a od 1929 roku jego dyrektorem.

We wrześniu 1939 roku Zoo zostało zbombardowane, wiele zwierząt egzotycznych i niebezpiecznych drapieżników zastrzelono, a całkowitego spustoszenia dokonali hitlerowcy, wywożąc co cenniejsze okazy do innych ogrodów zoologicznych na terenie Niemiec. W opustoszałych pomieszczeniach Żabińscy założyli farmę trzody chlewnej produkującą mięso dla niemieckich żołnierzy. W rzeczywistości była to doskonała przykrywka do akcji ukrywania Żydów w piwnicach i tunelach na terenie Zoo Pod pretekstem odbierania resztek z Getta, wywożono ich i w ten sposób uratowano około 300 osób. Niebezpieczną i bohaterską działalność państwa Żabińskich izraelski Instytut Jad Waszem uhonorował w 1965 roku, nadając im tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

"Film bardzo mi się podobał - powiedziała w czasie dyskusji po projekcji filmu jedna z seniorek - nie zraził mnie brak rzetelności historycznej, bo to w filmie fabularnym jest nieistotne. Natomiast ukazana w nim miłość, wzajemny szacunek, poświęcenie i heroizm były wyraźnie nakreślone i to spowodowało, że się go doskonale oglądało."

Ekranizacja powieści spowodowała, że książka, którą Biblioteka ma w swoich zbiorach została od razu wypożyczona, a w kolejce czekają już następne osoby.

Janina Dubrownik