"NIE DO WIARY! W BIBLIOTECE KRYJĄ SIĘ CZARY"
30.01.2018 r.

25 stycznia biblioteka dziecięca już po raz kolejny gościła Teatr Edukacji i Profilaktyki "MASKA" z Krakowa. W ramach ferii dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary". W spotkaniu wzięły udział dzieci ze świebodzickich placówek oświatowych - Niepublicznego Przedszkola Koniczynka 1 i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych. Spektakl poprzedziła zabawa w kalambury! W bibliotece na kartach książek, czeka na młodych czytelników wiele wspaniałych opowieści. Aby je odnaleźć trzeba tam trafić.

Pewnego dnia, Zosia, postanawia zostać czytelnikiem miejscowej biblioteki. Z uśmiechem na twarzy otwiera wrota prowadzące do czytelni, w której przeżyje przygodę swojego życia. Mała dziewczynka wkrótce poznaje też panią bibliotekarkę - Sowę, opiekującą się drogocennymi książkami od wielu lat. Zosia zakłada kartę i widzi, że zapisane są na niej słowa pewnego zaklęcia. Dziewczynka szybko orientuje się, że w bibliotece działa magia, która prowadzi ją do bardzo starej księgi. Bajka w niej zapisana dzieje się naprawdę, dzięki czemu, poznaje ona nowych przyjaciół. Niestety okazuje się, że część druku jest zamazana i wspólnie z dziećmi muszą ułożyć bajkę na nowo. Aktorka czytała bajkę, a dzieci pomagały jej stworzyć historię, poprzez aktywny udział w przedstawieniu: wypowiadały magiczne zaklęcia takie jak biblioteka, lubimy czytać. Na scenie pojawia się truteń Gucio. Jest on już znudzony swoimi codziennym zajęciami takimi jak zbieranie nektaru i chce zostać gwiazdą. Zamierza śpiewać piosenki disco polo, ma już nawet przygotowany strój i rekwizyty. Wychodzi na scenę i śpiewa - "Ja uwielbiam ją, ona tu jest moja biblioteka, ja uwielbiam ją, bo tyle jest tutaj historii". Koleją postacią jest Szewczyk Skuba, który nie chce już wypasać owiec i mieszkać w Krakowie. Wędruje więc po Polsce w poszukiwaniu nowych przygód. Chce nawet zamieszkać w bibliotece. Następny bohater to kangurek Kaputek, który jest smutny. Wydaje mu się, że jest dziwny, ponieważ ma na brzuchu torbę. Zosia wyjaśnia mu, że tak mają kangury. Wpada on na pomysł, że będzie w niej nosił książki chorym dzieciom.

Ta zabawna opowieść nawiązuje do znanych przez wszystkich bajek, takich jak: "Pszczółka Maja", "Szewczyk Dratewka" oraz "Kubuś Puchatek". Dzieci dowiedziały się, że w bibliotece kryją się czary. Musimy tylko uruchomić swoją wyobraźnię i odszukać różne historie na kartach książek.

Każdy z nas zaczyna swoją przygodę z książką już w najmłodszych latach, a ulubione opowieści zostają w pamięci na zawsze. Świat bajek sprawia, że bohaterowie, o których czytamy, stają się nam bliscy. Biblioteka to dom dla wielu ciekawych opowieści, aby jednak docenić taką skarbnicę wiedzy musimy ją odwiedzać, odkrywać jej tajemnice, wypożyczać książki.
Ewa Tadeuszak, Agnieszka Okarmus, Alicja Głąb