A to historia…
03.04.2018 r.

Czy Mieszko I był Wikingiem i dlaczego Bezprym nie został królem Polski, takie między innymi tezy padały na spotkaniu z pisarką książek historycznych dla młodzieży, Grażyną Bąkiewicz, w Oddziale Dziecięcym Biblioteki w dniu 22 marca 2018 roku. Pisarka odwiedziła świebodzicką Bibliotekę w ramach projektu A to historia… a to Polska właśnie, którym Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach włącza się do programu obchodów stulecia odzyskania niepodległości w naszym mieście.

Projekt ma na celu promocję czytelnictwa, popularyzację literatury historycznej oraz rozbudzenie zainteresowań historycznych wśród dzieci i młodzieży.

Partnerem Biblioteki w tym projekcie jest Wydawnictwo Literatura, które z okazji rocznicy niepodległości zaproponowało młodym czytelnikom serię książek zatytułowaną A to historia. O czym mówią te książki ?

Oto co o serii mówią pomysłodawcy:

Tajemnice skrzętnie skrywane, a ujawniane in extremis (w ostateczności, w chwili śmierci) intrygujące postaci, których życie odcisnęło się piętnem w biegu dziejów, z pozoru błahe wydarzenia, których skutki odczuwają kolejne pokolenia. Taką historię chcemy Wam pokazać.

Seria podzielona jest na pięć bloków tematycznych odpowiadających tematycznie okresom w dziejach Polski:

1. Piastowskie orły (Panowanie Piastów),

2. Od morza do morza (Panowanie Jagiellonów),

3. Husarskie skrzydła (okres Rzeczypospolitej szlacheckiej),

4. Walka o wolność (czasy rozbiorów),

5. Odzyskana niepodległość (rok 1918 i wiek XX),

Autorami książek w tej serii są Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko oraz Paweł Wakuła i właśnie o – między innymi – tajemnicach piastowskiej dynastii opowiadała na spotkaniu Grażyna Bąkiewicz.
Autorka w dowcipny sposób opowiadała jak kształtowały się jej pisarskie początki. O tym, że ma bujną wyobraźnię przekonała się jeszcze w szkole, kiedy w ramach zadania domowego wymyśliła bajki dla siebie i całej klasy. Jej tornister padł nawet łupem klasowego łobuza, który ukradł jej bajkę. Każda bajka była inna, ale wszyscy dostali piątki, oprócz autorki. Za to po południu dostała czerwonego lizaka od łobuza. Już wtedy pomyślała, że dobrze byłoby pisać.

Wyobraźnia jest podstawą większości zawodów, mówiła Grażyna Bąkiewicz, trzeba ją ćwiczyć, róbcie to, a czeka na was świat, zachęcała młodych ludzi Pisarka. Kiedy wraz z Kazimierzem Szymeczką i Pawłem Wakułą wpadli na pomysł, aby w krótkiej i atrakcyjnej formie literackiej udowodnić młodzieży, że historia jest ciekawa, przydały się ciekawostki, jakie miała dla swoich uczniów, kiedy jeszcze pracowała jako nauczycielka historii. Część z nich poznali uczestnicy spotkania z Autorką, m. in. przemyślne powitanie Ottona III na zjeździe gnieźnieńskim, niewolnictwo w czasach piastowskich (czy wiedzą Państwo, że największy targ niewolników średniowiecznej Europy znajdował się w Pradze ?) i dlaczego Bezprym nie został królem Polski i „historia o nim głucho milczy”.

W ramach naszego projektu chcemy zaprosić młodych Czytelników, szczególnie tych zainteresowanych historią, do uczestnictwa w projekcie, który będzie obejmował między innymi spotkania z autorami serii, trwający właśnie w Oddziale Dziecięcym kiermasz książek historycznych Wydawnictwa Literatura oraz inne działania tematycznie związane z historią Polski, pokazaną w niebanalny i pasjonujący sposób.

tekst: Małgorzata Grudzińska
zdjęcia: Agnieszka Okarmus