SZAFA Z… KSIĄŻKAMI
08.05.2018 r.

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Przez ostatnie dwa lata młodzi, młodsi i najmłodsi Dolnoślązacy, uczestnicząc w "Przyjęciu dla Królowej Książki" i "Urodzinach ulubionych bohaterów literackich", znaleźli się w gronie najlepszych przyjaciół książek. W tym roku chcąc kontynuować regionalną inicjatywę związaną z promocją książki, literatury oraz czytelnictwa Dział Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu zaprosił wszystkie dolnośląskie biblioteki publiczne do stworzenia wyjątkowego zestawu książek. Ta kolekcja nazywałaby się "Nasza szafa… z książkami". Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach również przyłączył się do tej akcji. 28 kwietnia zorganizowałyśmy imprezę czytelniczą dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat i rodziców. Zajęcia edukacyjne odbyły się w oparciu o następujące książki: Z. Miler "Jak Krecik sprawił sobie spodenki", A. Ginko "Tutlandia" oraz wiersze Jana Brzechwy. Były to zajęcia literackie, plastyczne, teatralne, a przede wszystkim lubiane przez maluchy gry i zabawy ruchowe oraz tańce integracyjne.

Składamy serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc i zaangażowanie w naszą akcję.

A WIOSNA PRZYSZŁA PIESZO...

W szafie z książkami nie może zabraknąć wierszy Jana Brzechwy. Jego wiersze znają wszyscy:
dziadkowie, rodzice i dzieci. Nic w tym dziwnego, bowiem od lat urzekają piękną polszczyzną, wdziękiem, lekkością i humorem.

"Proszę państwa, oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
Chętnie państwu łapę poda
Nie chce podać? A to szkoda." (Jan Brzechwa "Niedźwiedź").

Rymowanki pana Jana pełne dobroci, radości życia i dowcipu łatwo wpadają w ucho, dlatego wiele z nich znamy na pamięć. Doskonale nadają się do przedstawień, dlatego postanowiłam przedstawić je właśnie w takiej teatralnej formie. Pomogły mi w tym stroje, rekwizyty i oczywiście doskonała gra małych aktorów.

Ze zbioru wierszy "BRZECHWA DZIECIOM" wybrałam najbardziej znane wiersze: "Przyjście wiosny", "Entliczek-pentliczek", "Pomidor", "Kwoka", "Kaczka-dziwaczka", "Tańcowała igła z nitką" i "Na straganie"

Zabawa była naprawdę świetna, nie mogło być inaczej, bo wiersze Jana Brzechwy są wyrazem wielkiej radości i sympatii do ludzi i świata.

Alicja Głąb

JAK KRECIK SPRAWIŁ SOBIE SPODENKI

Krecik to postać z czeskiej bajki. Jest bardzo lubiany przez dzieci. W bibliotece jest mnóstwo książek o przygodach małego, sympatycznego krecika. Podczas naszych zajęć postanowiłam, więc zapoznać małych czytelników z tym utworem.

Pani bibliotekarka, przebrana za wiosnę, dzieci miały przypięte kwiatki i siedziały na chuście. Na początku zajęć nastąpiło powitanie dzieci w rytm piosenki. Aby przybliżyć temat spotkania dzieci odgadywały zagadki (wiosna, kret, rak, motyl, żabka. itp.). Kolejnym etapem była zabawy w trakcie której dzieci naśladowały - ruchem, głosem - różne zwierzęta występujące w bajce, np.: bociany, żabki, motylki. Potem na podstawie krótkiej informacji i ilustracji poznawaliśmy kreta: wygląd, jego pożywienie i mieszkanie. A ponieważ kret to zwierzątko chronione, uczestnicy spotkania dowiedzieli się, co to znaczy. Kolejnym zadaniem było ułożenie tytułu bajki. Po przeczytaniu i omówieniu bajki "Jak krecik sprawił sobie spodenki", chcąc utrwali jej treść, uczestnicy wykonywali kilka zadań, np.: dopasowywali odpowiednie napisy do obrazków, rozwiązywali zagadki, krzyżówkę. Podczas zajęć odbywały się rożne zabawy ruchowe np.: Bocian i żabki, Pająk i muchy, Wyścigi kretów . Na zakończenie maluchy kolorowały obrazki przedstawiające krecika.

Ewa Tadeuszak

NOWE POKOJE TUTKI I TUTKA ORAZ ZACZAROWANA ŁĄKĄ

Przedstawiamy głównych bohaterów książki "Tutlandia" Agnieszki Ginko: Tutka, Tutek i ich rodziców. Tutka jest mała i dzielnie sobie radzi ze starszym bratem. Tutek jest większy - chodzi do szkoły. W rodzinie jest raz wesoło, raz smutno, a czasem zdarzają się niespodzianki, jak w życiu. Tutek bywa niesforny i lubi drażnić swoją siostrę i rodziców rycząc jak lew. Najważniejsze jest to, że wszyscy się bardzo kochają i lubią spędzać razem czas. Tak właśnie wyglądają przygody bohaterów książki "Tutlandia" Agnieszki Ginko.

W jednym z rozdziałów, tata wyjeżdża zagranicę, aby zarobić więcej pieniędzy. Postanowiliśmy dopisać nasz własny rozdział, w którym po powrocie taty, na Tutkę i Tutka czekała wspaniała niespodzianka. Przeprowadzili się do nowego domu i mieli nowo pokoje. Tutka i Tutek sami mogli zdecydować, co w nich będzie. Ale musieli być bardzo rozsądni, bo wszystko kosztuje. W pokoju Tutki było duże okno, z którego miała widok na ogromną łąkę. Kiedy Tutka wyglądała przez okno, zauważyła jakieś dziwne zwierzątka i postanowiła sprawdzić, co to takiego. Okazało się, że za ich domem znajdowała się zaczarowana łąką, na której mieszkały zające i biedronki. Tutka postanowiła zaprzyjaźnić się z nimi, ale nie znała ich języka. Musiała więc znaleźć inny sposób - uśmiechy, machanie rączką na powitanie i pożegnanie, kiwanie głową na tak i na nie, podskoki z radości i inne.

Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza - projektowała pokój Tutki. Druga - projektowała pokój Tutka. Natomiast rodzice uczyli się tworzyć zwierzątka w wersji 3D, a tym samym przygotowali zaczarowaną łąkę.

Agnieszka Okarmus