WAKACJE W BIBLIOTECE
03.07.2018 r.

28 czerwca 2018 roku Bibliotekę Dziecięcą odwiedziła grupa uczniów z Publicznej Podstawowej Szkoły Integracyjnej wraz z panią Violettą Siwiak. Dzieci zaproszone zostały do wspólnej zabawy. Były zagadki, rebusy, krzyżówki, kalambury, zabawy ruchowe, tańce, gry planszowe oraz zajęcia plastyczne.

Następnie wybraliśmy się w wakacyjną podroż szlakiem polskich legend. Naszą przewodniczką była Pyza - bohaterka książki Hanny Januszewskiej „Pyza na polskich dróżkach”. Wyruszyliśmy ze Świebodzic i przez doliny, góry, lasy, dotarliśmy aż nad morze. Odwiedziliśmy piękne polskie miasta: Wrocław, Kraków, Warszawę, Gniezno i wiele innych. Dzieci poznały najciekawsze polskie zakątki. A przede wszystkim wysłuchały kilku legend od „Tatr do Bałtyku”. Między innymi: „O Lechu, Czechu i Rusie”, „O smoku wawelskim”, „Wars i Sawa”, „O krakowskim hejnale” i oczywiście „Legendy świebodzickie”.

Wrocław – stolica Dolnego Śląska to miasto krasnali, które opisał w swojej książce pt. „Wrocławskich krasnali historie prawdziwe” Mariusz Urbanek. Można o nich przeczytać w księdze opisującej dzieje wrocławskich skrzatów. Ponad tysiąc lat temu, w miejscu gdzie powstał Wrocław pojawili się ludzie. To skrzaty wskazały im bród między wyspami na Odrze. Na początku przybysze i krasnale żyli zgodnie.

Ludzie pracowali, a skrzaty im pomagały. Z czasem ludzie przestali w nie wierzyć więc obrażone krasnale ukryły się w podziemnym mieście. Wtedy ludziom zrobiło się wstyd i zaczęli stawiać pomniki tym małym istotom. Rzeźba pierwszego skrzata Papy Krasnala znajduje przy przejściu podziemnym na ulicy Świdnickiej. Potem zaczęły pojawiać się kolejne rzeźby: Pracza, Szermierza, Rzeźnika, Śpiocha, Bibliofila. Spacerując po Wrocławiu trzeba bardzo uważnie się rozglądać i wtedy na pewno na swojej drodze spotkamy krasnale, gdyż jest ich mnóstwo. Na zakończenie zajęć dzieci wykonywały wakacyjny plakat.

Ewa Tadeuszak, Alicja Głąb