Pamiętam powódź…
27.07.2018 r.

Czwartkowa aura 19 lipca 2018 roku bardzo przypominała tę sprzed 21 lat, kiedy do Świebodzic dotarła fala powodziowa. Ciężkie chmury na niebie i ulewne, padające od kilku dni deszcze, stanowiły odpowiednie tło dla projekcji filmu Dolny Śląsk. Pamiętam powódź będącego częścią projektu o takim właśnie tytule, realizowanego przez Fundację na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza we Wrocławiu.

Gościem biblioteki był reżyser filmu Pan Grzegorz Czekański, z którym niektórzy uczestnicy spotkania mieli okazję spotkać się przy okazji realizacji filmu. W 20. rocznicę powodzi z 1997 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach przygotowała wystawę zatytułowaną Pełcznica. Opowieść o rzece. Część tej wystawy stanowiły zdjęcia z powodzi w 1997 i 2002 roku, kiedy spokojna i zazwyczaj leniwie płynąca rzeka, pokazała swoje groźne oblicze, wyrządzając wiele szkód, szczególnie w dzielnicach Pełcznica i Ciernie, przez które przepływa, ale również na Osiedlu Piastowskim.

Autorami wykorzystanych na wystawie zdjęć byli Elżbieta Chrobak i Bolesław Kwiatkowski, zdjęcia Elżbiety Chrobak znalazły się również w publikacji Dolny Śląsk. Pamiętam powódź. Autorem zdjęć dokumentujących zalane wodą Ciernie w 1997 roku jest Ryszard Zyska i te zdjęcia również znalazły się we wspomnianej publikacji. Książka jest integralną częścią projektu i oprócz materiału fotograficznego zawiera wiele wspomnień mieszkańców Dolnego Śląska: Wrocławia, Kłodzka, Bielawy, Kamieńca Ząbkowickiego.

Wspomnienia pojawiają się również w filmie poświęconemu powodzi. Należą one nie tylko do mieszkańców, ale również do ratowników, którzy 21 lat temu nieśli pomoc mieszkańcom zalanych terenów. W filmie oprócz walki z wodą i jej skutkami pokazana jest również walka mieszkańców miejscowości Łany o swoją małą ojczyzną, którą zamierzano poświęcić, aby nie dopuścić do zalania Wrocławia. Z perspektywy ponad dwudziestu lat i w aspekcie hydrotechnicznym, nie jest takie oczywiste, że zalanie Łanów zapobiegłoby katastrofie we Wrocławiu, z którym woda obeszła się w sposób wręcz tragiczny. Ta determinacja mieszkańców pokazuje, że stanowcza i konsekwentna walka o swoje miejsce na ziemi jest w stanie wygrać nawet z najwyższą biurokratyczną władzą.

Wśród uczestników spotkania w bibliotece znalazły się osoby dotknięte powodzią w 1997 roku, które podzieliły się swoimi wspomnieniami z tego czasu. Po filmie wywiązała się dyskusja wśród uczestników spotkania. Na bazie refleksji wywołanej filmem padały liczne pytania: czy technicznie i infrastrukturalnie jesteśmy dzisiaj bardziej przygotowani na wielką wodę ? jak działa system wczesnego ostrzegania ? czy sytuacja sprzed 21 lat może się powtórzyć ? jak zachowują się ludzie w sytuacji zagrożenia i czy w takich sytuacjach zdajemy egzamin ze swojego człowieczeństwa.

Małgorzata Grudzińska

Fot.: Agnieszka Konieczna, Janina Dubrownik

Więcej informacji na stronie:
www.dolnośląskość.pl