Członkowie Dyskusyjnego Klubu Fantasy polecają !!!
02.08.2018 r.

26 lipca, w Oddziale Dziecięcym, odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Fantasy. Podczas spotkania przeglądaliśmy książki otrzymane od Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, koordynatora Dyskusyjnych Klubów Książki na Dolnym Śląsku. Były to książki wybrane przez klubowiczów, dlatego omawialiśmy powody wybrania tych konkretnych tytułów, wśród których znalazły się m.in.: "To" i "Nocna zmiana" Stephena Kinga, "Śpiew kukułki" Frances Hardinge, "Papierowa księżniczka" Erin Watt. Większość zamówionych książek nie była z gatunku fantastyki, ale to dla tego, że mamy bardzo rozległe zainteresowania czytelnicze.

A więc, co sprawia, że sięgamy po książki tego, bądź innego autora?

Julia - Zazwyczaj przeglądając media społecznościowe widuję wpisy, gdzie ktoś poleca książki danego autora bądź też prosi o takowych polecenie. Gdy coś mnie zainteresuje, to zagłębiam się w twórczość autora i wtedy sięgam po jego książki.

Emilia - Czytam konkretnych autorów, bo ktoś mi ich polecił lub przeczytałam gdzieś recenzję o danym autorze i jego książkach. Jednak przeważnie jest tak, że działam na zasadzie prób i błędów - biorę jakąś książkę z półki (w bibliotece, sklepie, księgarni) i czytam. Jeśli mi się spodoba, to sięgam po kolejne historie tego autora.

Agnieszka - Można by powiedzieć, że jestem bardzo wymagającym czytelnikiem. Autor musi dać mi coś, czego w danej chwili potrzebuję - humoru, akcji, emocji, zagadki do rozwiązania lub pozwolić przenieść się w świat fantastyki. Cenię w książkach nie tylko fabułę, ale także umiejętność przedstawienia postaci, bym mogła je sobie zwizualizować, bądź fragmentów, które zapadną mi w pamięci. Dla przykładu: kiedyś moja przyjaciółka odbierała telefon mówiąc "Wysłów się". Czy ktoś wie, kto tak mówił? Windsor "Win" Horne Lockwood III, przyjaciel Myrion'a Bolitara - bohater książek Harlana Cobena. Od tamtej pory, ze względu na dialogi, bohaterów, humor i akcję, stał się on jednym z moich ulubionych autorów. Nora Roberts, kolejna faworytka, za różnorodność - pisze romanse, kryminały, thrillery i fantastykę. W każdym z tym gatunków znajduję swoje perełki. Mogłabym długo wymieniać, ale to chyba główne powody.

A co byśmy polecili do przeczytania?

Julia – seria „Zwiadowcy” John Flanagan

Emilia – cykl „Dwór cieni i róż” oraz cykl „Szklany tron” Sarah J. Maas

Ola – „Srebrne oczy” Scotta Cauton, „No.6” i „Uśpiony księżyc” (mangi)

Sandra – „Mroczne umysły” Alexandra Bracken, cykl „Dwór cierni i róż” Sarah J. Maas, „Szeptucha” Katarzyna Berenika Miszczuk, cykl „Czerwona królowa” Victoria Aveyard

Wiktoria – cykl „Dary anioła” Cassandra Clare

Marcin – cykl „Jeźdźcy w czasie” Alex Scarrow, trylogia „Piąta fala” Rick Yancey, trylogia „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins

Agnieszka – „Początek” (cykl Kroniki tej Jedynej) oraz saga rodu Quinnów (Wzburzone fale, Niebezpieczne prący, Spokojna przystań, Błękitna zatoka) Nora Roberts, „Żółwie aż do końca” John Green, „Schronienie” Harlan Coben, a dla fanów Rywalek – cykl „Royal” (Królestwo ze szkła, Kraina z jedwabiu) Valentina Fast.

Tekst i zdjęcia:
Agnieszka Okarmus, moderator Dyskusyjnego Klubu Fantasy