PROJEKCJE W KINIE WOLNOŚĆ
21.09.2018 r.

Dwie ostatnie "Projekcje w kinie Wolność" poświęcone były dwóm ważnym bitwom XX wieku: bitwie warszawskiej z sierpnia roku 1920 oraz obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Reżyserem "Bitwy Warszawskiej 1920" jest specjalista od monumentalnego kina historycznego Jerzy Hoffmann, a "Tajemnica Westerplatte" jest reżyserskim debiutem Pawła Chochlewa.

Obie bitwy zapisały się w świadomości Polaków w sposób szczególny: ta z 1920 roku, nazwana również "cudem nad Wisłą" odsunęła widmo bolszewickiej zwierzchności nad Polską o kilkanaście lat, a bohaterska obrona polskiej placówki wojskowej na Westerplatte we wrześniu 1939 roku, gdzie ok. 200 żołnierzy dawało przez siedem dni odpór przeważającej sile wroga, wytrzymując również ostrzał z silnie uzbrojonego pancernika Schleswig-Holstein, stanowi do dziś przykład wierności żołnierskiej przysiędze. Choć nie było to łatwe, o czym między innymi opowiada film Pawła Chochlewa.

Na kolejny film biblioteka zaprasza 4 października 2018 roku, godz. 17.00

Małgorzata Grudzińska