KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM
11.10.2018 r.

29 września obchodzimy Dzień Głośnego Czytania. Biblioteka dziecięca postanowiła przeprowadzić zajęcia czytelnicze dla uczniów klas 1-3. Ich celem było zachęcenie dzieci do czytania, a przede wszystkim do zapisania się do naszej Biblioteki. Panie bibliotekarki we wrześniu i październiku spotykały się z dziećmi. Spotkania te stanowiły wstęp do organizowanej akcji "Drzwi Otwarte Biblioteki Dziecięcej", która odbędzie się 13 października 2018 r., w godz. 10.00-16.00. Serdecznie zapraszamy. W akcji uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki.

W klasie I z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 zostały przeprowadzone zajęcia pt. "Czytamy z Franklinem". Dzieci wysłuchały przygód głównego bohatera książki P. Bourgeois pt. "Franklin i książka z biblioteki". W oparciu o wybraną lekturę poprowadzono zajęcia z przysposobienia bibliotecznego. Ich uczestnicy zapoznali się z godzinami otwarcia naszej Biblioteki, sposobem zapisania się, księgozbiorem itp. Dzieci rozwiązywały zagadki, krzyżówkę, opowiadały treść przeczytanej bajki. Na zakończenie kolorowały obrazek przedstawiający żółwia Franklina.

W Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4 dzieci poznawały bibliotekę z książką M. i H. A. Rey pt. "Ciekawski George w bibliotece". W zajęciach uczestniczyli uczniowie z kl. 0-3. Na początku lekcji była burza mózgów. Maluchy podawały wszystko co kojarzy się im z biblioteką, a nauczycielka zapisywała na tablicy. Potem czytaliśmy bajkę o przygodach niesfornej małpki o imieniu George. Dzieci dowiedziały się jakie książki mogą być w bibliotece, np.: opowiadania, baśnie, wiersze, literatura przygodowa, fantastyczna, komiksy, książki popularnonaukowe. Na zakończenie otrzymały obrazek przedstawiający małpkę Georga i wykonały kolorową wydzierankę. Klasy III zapoznały się z tematem powstawania książki. Dzieci opowiadały również o swoich ulubionych książkach.

Tekst: Ewa Tadeuszak
Zdjęcia: nauczyciele z poszczególnych szkół