PROJEKCJE W KINIE WOLNOŚĆ
18.10.2018 r.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się październikowa „Projekcja w kinie Wolność”, która tym razem odeszła od tematyki militarnej, choć naukowe osiągnięcia Marii Curie-Skłodowskiej istotnie można uznać za rewolucyjne.

Maria Curie-Skłodowska, odkrywczyni dwóch radioaktywnych i promieniotwórczych pierwiastków – radu i polonu – całe swoje życie – rodzinne, osobiste, a nawet intymne – podporządkowała nauce.

Film francuskiej reżyserki Marie Noëlle Maria Skłodowska-Curie pokazuje epizody z życia Marii – kiedy wraz z mężem Piotrem Curie otrzymują Nagrodę Nobla i kiedy po jego tragicznej śmierci Maria traci nie tylko męża, ale i najlepszego przyjaciela, wspierającego ją – jako naukowca i jako kobietę.

Obdarzona niekłamanym podziwem części środowiska naukowego (do której należał Albert Einstein) oraz niechęcią i zawiścią drugiej, pogłębioną ujawnionym romansem z Paulem Langevinem, co omal uniemożliwiło jej otrzymanie - po raz drugi - Nagrody Nobla.

Film pokazuje również trudną pozycję kobiety w hermetycznym i zarezerwowanym niemal wyłącznie dla mężczyzn świecie nauki, gdzie bardziej od intelektualnego geniuszu i naukowej intuicji liczyła się płeć i obyczajowość. Jak słusznie zauważa Maria Curie-Skłodowska w rozmowie z przedstawicielem Komisji Noblowskiej: „gdyby to moralność decydowała o przyznaniu Nagrody Nobla, nie znalazłby Pan nikogo, kto mógłby ją otrzymać”.

Na kolejny film Biblioteka zaprasza w dniu 8 listopada 2018 roku, godz. 17.00, będzie to Najlepszy w reż. Łukasza Palkowskiego, rok prod. 2017.

Małgorzata Grudzińska

fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach