Drzwi Otwarte Biblioteki Dziecięcej
18.10.2018 r.

13 października 2018 r., Oddział Dziecięcy zorganizował spotkanie w ramach Drzwi Otwartych Biblioteki Dziecięcej. Sobotnia impreza czytelnicza była poprzedzone akcją „Jak zostać Czytelnikiem”, w której wzięło udział prawie 270 uczniów klas I oraz przedszkolaki. Podczas wizyt w placówkach oświatowych przeprowadzono zajęcia, a dzieci otrzymywały rodzinne zaproszenia na Drzwi Otwarte Biblioteki Dziecięcej.

Nasze sobotnie spotkanie było podzielone zna trzy bloki, a w każdym z nich nasi goście znaleźli następującą ofertę - film prezentujący działalność Oddziału Dziecięcego. W tym 20 minutowym filmie przedstawiono, oczywiście w dużym skrócie: tematykę lekcji bibliotecznych, cykliczne spotkania z przedszkolakami, konkursy, spotkania w ramach nietypowych świąt oraz z ciekawymi ludźmi, spotkania autorskie, działalność Dyskusyjnego Klubu Fantasy, udział w akcjach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Dzięki temu rodzice mogli poznać ofertę skierowaną do ich dzieci i to bez względu na wiek. Chciałyśmy również pokazać różnorodność naszych działań i zaangażowanie nie tylko w podstawowe działania, ale także udział w akcjach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, dzięki którym mogłyśmy zaprezentować naszą Bibliotekę.

Kolejny punkt spotkania, to zapoznanie się ze zbiorami oraz zapisywanie nowych Czytelników. Największą niespodzianką, która sprawiła wiele radości zarówno dzieciom jak i rodzicom, było uroczyste pasowanie na Czytelnika, którego dokonywała pani Małgorzata Grudzińska – dyrektor naszej Biblioteki oraz pracownicy Oddziału Dziecięcego. Podczas pasowania dzieci składały uroczystą przysięgę, zobowiązując się dbać o wypożyczone zbiory. W nagrodę dzieci otrzymały książeczki, zakładki i balony, a ich rodzice torby z logo Oddziału Dziecięcego.

Nie zabrakło również głośnego czytania i wspólnych zabaw. Jedną z nich było wspólne zapoznawanie się zgodnie z kolejnością liter występujących w alfabecie.

Pragniemy podziękować Wszystkim rodzicom i dzieciom, którzy przyłączyli się do naszej akcji. Liczymy również, iż pozostali mieszkańcy naszego miasta przyłączą się do nas i dołączą do grona naszych Czytelników.

Tekst: Agnieszka Okarmus
Fot.: Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach oraz