KONKURS NA NAJLEPSZA AKCJE PROMUJĄCĄ CZYTELNICTWO " Kanon dziś"
26.10.2018 r.

W ramach 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego Galeria Książki w Oświęcimiu ogłosiła konkurs dla bibliotek. Akcja czytelnicza musiała być przeprowadzona między 2 a 31 października 2018 roku. W oparciu o wybrane nagrodzone książki z listy, należało przeprowadzić lekcje biblioteczne warsztaty, inscenizację lub zabawę. Biblioteka dziecięca przyłączyła się do tej akcji. Pani bibliotekarka wybrała dwie książki: Doroty Combrzyńskiej-Nogali "Przygody Syberyjskiej Chmurki" oraz Joanny Olech "Dynastia Miziołków".

PRZYGODY SYBERYJSKIEJ CHMURKI

18. października bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy IV z paniami: Jolantą Bieniasz i Agnieszką Różycką z Publicznej Szkoły Podstawowej Integracyjnej. W oparciu o książkę Doroty- Combrzyńskiej-Nogali pt. "Przygody Syberyjskiej Chmurki" przeprowadzona została lekcja biblioteczna. Wybierając to opowiadanie chciano zapoznać dzieci z trudnym tematem, jakim jest wojna. Książka została wydana przez wydawnictwo Literatura, które ma na swoim koncie kilka utworów poruszających takie zagadnienia, jak: wojna, uchodźcy, żydzi itp. Ta seria nazywa się "Wojny dorosłych - historie dzieci". Wszystkie książki dostępne są w naszej bibliotece. Poza tym autorka, pani Dorota, była naszym gościem. Odwiedziła nas w czerwcu bieżącego roku, w ramach projektu "Z książką na walizkach".

"Przygody Syberyjskiej Chmurki" to prawdziwa historia o dzieciństwie na mroźnej Syberii. Bohaterką opowiadania jest Chmurka, mała Polka, która wraz z rodziną została wywieziona z Polski. Akcja utworu rozgrywa się podczas pierwszej wojny światowej w głębi Rosji. Dziewczynka ma ukochanego kota Katafieja oraz przyjaciela Ilię, z którymi spędza czas. Poprzez zabawę małymi krokami zmierzyliśmy się z historią. Zajęcia rozpoczęła burza mózgów. Dzieci podawały słowa, które kojarzą im się z wojną, między innymi: broń, czołg, samoloty, wojsko, granat, strach, odwaga, niepokój itp.

Następnym punktem była krzyżówka. Zapoznały się również z twórczością pisarki, poprzez zabawę poznały tytuły książek, które układały alfabetycznie. Kolejnym zadaniem było zapoznanie się z treścią utworu. W grupach czytały poszczególne rozdziały, a następnie opowiadały ich treść. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały ilustracje do książki.

DYNASTIA MIZIOŁKÓW

Natomiast 19. października odwiedziła nas klasa VI z tej samej szkoły z panami: Joanną Grzelak i Joanną Plutą. Tym razem uczniowie zapoznali się z utworem pani Joanny Olech. Warto wspomnieć, że również ta pisarka gościła w naszej bibliotece i to dwukrotnie - w 2008 i 2012 roku. Jest ona autorką wielu książek dla dzieci. Między innymi "Kto ty jesteś", "Pompon na wakacjach", "Gdzie diabeł mówi dobranoc", "Tytus w cyrku", "Pompon w rodzinie Fisiów". W oparciu o Dynastię Miziołków zostały poprowadzone warsztaty. Najpierw uczniowie zapoznali się z życiorysem i twórczością pani Joanny. W różnych źródłach (encyklopediach, słownikach, Internecie) poszukiwali informacji na jej temat.

Następnie sporządzili w zeszytach krótką notatkę. Później rozwiązywaliśmy krzyżówkę, której hasłem był tytuł omawianej książki. Dzieci były przygotowane do zajęć, ponieważ omawiali lekturę na lekcji, dzięki czemu znali jej treść. Było to duże ułatwienie, ponieważ można było omawiać utwór dokładnie. Jest to książka przede wszystkim humorystyczna. Pokazuje codzienne życie dorastającego chłopca, który ma problemy takie same jak jego rówieśnicy - konflikty z rodzicami, przyjaźnie z kolegami, pierwsza miłość. Miziołek jest chłopcem bystrym inteligentnym, potrafi ocenić swoje kłopoty z dystansu i opisać je z humorem. Powieść została napisana w formie pamiętnika, a jej tematem są zapiski chłopca z codziennych wydarzeń, emocje, przemyślenia. Opisuje zarówno to, co dzieje się w szkole, jak i w domu. Po przybliżeniu treści książki uczniowie charakteryzowali wybranych bohaterów zapisując na tablicy zalety i wady postaci. Potem w grupach odgrywali wybrane scenki z utworu, wyjaśniali trudne słówka np.: piktogram, genalogia, grawitacja itp. Odpowiedzi odnaleźliśmy w treści utworu.

Pomogła nam także książka autorki pt. "Trudne słówka niepowtarzalny słowniczek rodziny Miziołków". Na zakończenie uczestnicy spotkania rysowali drzewo genealogiczne rodziny Miziołków.

Tekst: Ewa Tadeuszak
Zdjęcia: Agnieszka Okarmus