AKTUALNOŚCI

 

MIRABELKA - KIEŁKUJĄCA HISTORIA W 100LICY 
05.11.2018 r.  


Warsztaty "Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy" są organizowane w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości. Jest to akcja ogólnopolska, której głównym organizatorem jest Barbara Maria Morawiec (Lustro Biblioteki), a współorganizatorem Wydawnictwo Zielona Sowa. Do udziału w warsztatach zgłosiło się 8 klas ze świebodzickich szkół.

"Mirabelka" Cezarego Harasimowicza, to "pełna nadziei, wiary i miłości historia kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek opowiedziana z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło". Czytając książkę poznajemy wielu bohaterów, m.in.: Mirabelkę, Dorkę i jej rodziców, Chaima i jego rodziców, Noamka, braci Alfusów, Irenę Sendlerową. Wraz z nimi przeżywamy chwile radości, cierpienia i smutku, nadziei, miłości i szczęśliwych powrotów. Poznajemy również takie pojęcia jak miłość, wiara, wojna, getto, godzina policyjna.

Podczas warsztatów uczestnicy zostali poproszeni o odczytanie poszczególnych fragmentów na temat wojny, getta, miłości i bohaterów książki (Mirabelki, Dorki, Chaima, Ireny Sendlerowej). Dodatkowo mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych folderów, przedstawiających krótką charakterystykę głównych bohaterów. Na uczniów czekało też kilka zadań. Na początek - ułożenie wylosowanych puzzli i odgadnięcie hasła. Kolejne, to wypisanie na kartce cech poszczególnych bohaterów lub przygotowanie plakatu - rysunek bohaterki lub bohatera oraz wykaz jego cech. Natomiast ostatnie zadanie polegało na wpisaniu wymienionych cech na liściach, które zostały umieszczone na przygotowanym drzewie. Pierwsze grupy miały liście w jasnym odcieniu zieleni, co symbolizowało przebudzenie Mirabelki z zimowego snu. Na zakończenie przewodniczący poszczególnych klas otrzymali dyplomy z podziękowaniami za udział w warsztatach,
25. października 2018 r., uczestnikami warsztatów byli uczniowie klas 5 z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 wraz z opiekunami: Wiolettą Palewską i Ewą Pajor, natomiast 31. października uczniowie klasy 7 z Publicznej Szkoły Podstawowej Integracyjnej wraz z opiekunami: Justyną Gąsior i Anetą Klementowską. Serdecznie dziękujemy za udział w warsztatach.

Tekst i fot.: Agnieszka Okarmus

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

 
 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •